Radikální plán: Přestěhujte nosorožce z Afriky do Ameriky, navrhují ochránci
Rok 2014 byl pro jihoafrické nosorožce nejhorší v dějinách: pytláci jich ulovili rekordní množství – celkem 1215… Plány na záchranu těchto stále ohroženějších tvorů se pohybují už na úrovni naprostého zoufalství.
Poslední návrh na záchranu jihoafrických nosorožců pochází od respektované organizace Group Elephant and the Exotic Wildlife Alliance. Ta by chtěla, aby byla část nosorožců z Jižní Afriky přesunuta do Texasu. Zní to sice jako z amerického romantického filmu, ale spíš je to ukázka toho, jak špatné to s nosorožci teď je…
V Jižní Africe v současné době žije přibližně 80 procent všech nosorožců světa. Ochránci by rádi, aby se jich asi 6 procent přestěhovalo do Spojených států. Podporovatelé tohoto plánu tvrdí, že s ním souhlasí zástupci jak soukromých farmářů, na jejichž pozemcích nosorožci žijí, tak i zástupci státu.
Na konci 20. století se ukázalo, že u soukromých majitelů se daří chránit ohrožené tlustokožce lépe než ve státem hlídaných rezervacích, a tak tam dnes žije asi 5000 z 20 000 jihoafrických nosorožců. Ale ani to už nyní nestačí – již ani zdroje farmářů na ochranu nosorožců před pytláky nedostačují. Naopak v Texasu by zřejmě byla tato zvířata v bezpečí…
Problémy? Hlavně v Americe…
Plán by sice asi přinesl nosorožcům naději, ale musí překonat ještě celou řadu překážek – poněkud překvapivě především na straně americké. Prvním problémem jsou finance: převoz jednoho nosáče vyjde asi na 1,5 milionu korun. Organizátoři by také museli získat svolení amerického ministerstva zemědělství, které se určitě bude zajímat o následky vypuštění afrických obrů do americké přírody.
Třetím problémem je pak samotný převoz. Ochránci moc dobře vědí, jak riziková záležitost to je. Nosorožci se musí převážet zdrogovaní silnou dávkou uspávadel – což velmi špatně snášejí. A bohužel na to také umírají… Přes to všechno je zřejmě transport lepším řešením než ponechat nosorožce v jejich vlasti. Na druhou stranu, poddruh nosorožce severního už zřejmě funkče vyhynul.
Trošku už to funguje…
Několik podobných transportů totiž už proběhlo, ale vždy jen v rámci Afriky. V březnu roku 2015 bylo například převezeno 100 nosorožců z Jižní Afriky do Botswany, kde zatím pytláci řádí méně.
V Botswaně mají jednak nosorožci více klidu k životu, především však tato země uplatňuje vůči nelegálním lovcům velmi drsnou politiku, která by se dala shrnout slovy „pytláky střílíme na potkání“.
Text: RD