19. srpna 2024 15:55
Adam Vala

Nejhlasitější zvíře na světě? Není to velryba ani pavián

K nejhlučnějšímu tvorovi na světě se nedostane jen tak někdo. Odpověď vás zaručeně překvapí

Existují zvířata, jejichž jména či označení už dopředu jasně předznamenávají, že jsou hlučná. Racek chechtavý se vám už z dálky vysměje do obličeje. Pavián řve... No, zkrátka jako pavián. A taková cikáda je zaručeně velmi nepříjemnou vzpomínkou na každé jedno léto strávené třeba v Chorvatsku. Tahle zvířata či tvorové ale nejsou těmi nejhlasitějšími, na která můžete na naší planetě narazit. Za tím nejhlasitějším byste se museli vydat do oceánu, který – zaplaťpánbůh – jeho hlasité zvuky naštěstí tlumí.

Vorvani, nikoliv paviáni

Nebudeme vás déle napínat, jde o vorvaně, ačkoliv to se skřeky, které vydává, je trochu složitější, než by se mohlo na první pohled zdát. Část jsme už naznačili výše, vorvaňovy skřeky výrazně ovlivňuje podvodní akustika a fakt, že se zvuk pod vodou chová jinak než zvuk na vzduchu. Voda je hustší než vzduch a zvuk se v ní šíří rychleji, což situaci ještě komplikuje. Je také nutné si uvědomit, že jednotka hlasitosti – decibel, zkratka dB – je sice jednotná, ale naměřený výsledek na vzduchu a na vodě je odlišný.

„Decibel ve skutečnosti nepředstavuje měrnou jednotku jako metr nebo yard, ale místo toho hodnota tlaku v decibelech vyjadřuje poměr mezi měřeným tlakem a referenčním tlakem,“ upřesňuje pro Ocean Explorer Sharon Nieukirk z Pacifické laboratoře životního prostředí NOAA. Abychom tedy mohli přesněji porovnat decibely pod vodou s decibely na vzduchu, musíme z hodnoty pod vodou nějaké decibely odečíst. Ačkoliv se vedou diskuse o nejlepším způsobu, jak to udělat, obecně se podle Science Direct doporučuje odečíst 61,5 dB - 25,5 kvůli rozdílu v referenčním tlaku a dalších 36 kvůli rozdílům v hustotě a rychlosti zvuku mezi vzduchem a vodou.

Čtěte také: Poslechněte si: Nejhlasitější zvuk, jaký byl kdy nahrán, byste zaznamenali přes celý svět

Tím se tedy dostáváme zpět k vorvaňům a faktu, že jejich krátké cvakavé zvuky byly pod vodou zaznamenány při 236 decibelech. Po přepočtu tedy dostaneme ekvivalent 174,5 decibelů na vzduchu, což je asi o 35 decibelů více, než kolik vydává tryskový motor. A pozor, nenechte se zmást některými články či tabulkami, v nichž by na prvním místě nejhlasitějších tvorů na Zemi byly velryby modré. Hlasitost jejich skřeků, udávaná s hodnotou 188 decibelů, je hodnota naměřená pod vodou bez výše uvedeného přepočtu u vorvaňů. Tím bychom se na vzduchu dostali k hodnotě 126,5 dB, což je stále opravdu hodně, ale ne tolik jako u vorvaňů.

Zdroj: Ocean Explorer, Science Direct

Video, které jste mohli minout: Oceán v USA vyplavil vzácného tvora. Rybu někteří lidé spojují s příchodem velké katastrofy

Adam Vala

Populární filmy na Prima Zoom