K čemu máme nehty na nohou? Jsou užitečnější, než si asi myslíte
Lidské tělo je mistrovským dílem evoluce, ale stále nese několik prvků, které už dávno ztratily svůj původní význam – například mužské bradavky, zuby moudrosti nebo ochlupení na hýždích. Do této kategorie spadají i nehty na nohou, jejichž užitečnost často vyvolává otázky.
Na první pohled se zdají být spíše nevzhlednou relikvií, náchylnou k plísním a lámání. Život bez nich by možná nebyl o nic lepší, ale ani horší. Na rozdíl od nehtů na rukou, které mají jasnou funkci – chrání citlivé konečky prstů, zlepšují jemnou motoriku a slouží jako užitečný nástroj například pro škrábání nebo otevírání obalů – se zdá, že nehty na nohou postrádají jakýkoliv zřejmý smysl.
Evoluční pozůstatek s nenápadnou funkcí
Přesto i nehty na nohou mají svůj význam a ne náhodou totožný s nehty na rukou. Poskytují prstům základní ochranu a zlepšují celkovou citlivost chodidel. Lidé bez nehtů mohou mít podle článku na webu Sutherland Podiatry obtíže vnímat jemné změny povrchu pod nohama, což může zvyšovat riziko ztráty rovnováhy.
Historický kontext nám pak nabízí další vysvětlení. Naši příbuzní z řad primátů, kteří mají podobné ploché nehty, je pravděpodobně využívali ke šplhání a uchopování větví, protože ostré drápy, kterými disponují zástupci skoro celé zvířecí říše, by se snadno zachytávaly a bránily v takto specifickém pohybu. Společenské chování primátů, například vzájemná péče o srst, mohlo rovněž přispět k vývoji plochých nehtů, které i takovou práci výrazně usnadňovaly.
Čtěte také: Co se děje po smrti s lidským tělem? Detailní popis rozkladu člověka
Jakmile ale primáti „slezli ze stromů“ a začali se pohybovat vzpřímeně, jejich ruce získaly primární roli při používání nástrojů, zatímco nohy začaly sloužit v podstatě jen k přesunu z místa na místo. Přesto nehty na nohou zůstaly, aby poskytovaly určitou ochranu a zjevně nebyly pro přežití na škodu, takže se jimi evoluce už nemusela zabývat.
Zdroj: Sutherland Podiatry, Healthline
Video, které jste mohli minout: Jídla, která škodí vašemu mozku. Expertka radí, jak oblíbené pochoutky dostat pod kontrolu