Něco zabíjí slony v Botswaně. Rangeři už objevili 360 mrtvých tlustokožců
Přes 360 slonů zemřelo za nevyjasněných okolností v posledních třech měsících v africké Botswaně. Některé mrtvoly tlustokožců našli ochránci přírody ve skupinách kolem napajedel v bezodtoké pánvi Okavango, jiní sloni prostě osamoceně padli „obličejem“ k zemi.
Podle biologa a výzkumníka Niala McCanna jsou dosud žijící sloni v oblasti zesláblí, jeden z nich dokonce chodil stále v kruhu neschopný změnit směr. Zdá se, že ať už na slony udeřilo cokoliv, ostatní živočišné druhy tím nebyly zasaženy.
Botswanské úřady odebraly z mrtvých slonů vzorky k laboratornímu vyšetření, výsledky ale zatím nejsou známy. Mezi ochránci přírody se spekuluje o záhadné nemoci včetně COVID-19.
Hundreds of elephants found dead in Botswana https://t.co/rYo5DFExfo
— BBC News (World) (@BBCWorld) July 1, 2020
Kly jako magnet pro zloděje
Neobvyklé množství mrtvých slonů zaznamenali pozorovatelé poprvé začátkem května 2020. „Je to otřesné – musíme vědět, co se sakra děje,“ řekl CNN Nial McCann. V Botswaně žije kolem 130 000 slonů afrických, což je nejvíc ze všech zemí Afriky.
Botswana v roce 2019 zrušila zákaz lovu slonů, což vyvolalo vlnu mezinárodního pobouření. Sloni jsou pro pytláky stále zdrojem cenné slonoviny – a platí to i o těch, kteří zemřeli v Okavangu. „Leží tam 800 klů jako magnet pro zločince,“ připomněl McCann.
Heartbreaking 💔
— animals_innocent_creatures (@AnimalsInnocent) July 1, 2020
More than 350 elephants drop dead in mysterious mass 'die off' clustered around water holes in Botswana's Okavango Delta
⠀
The carcasses are yet to be tested for pathogens or poison despite the first dying in EARLY MAY. https://t.co/tiSGyisEpB pic.twitter.com/xgFCEZ6nIP