Mravenci uloví i obří kořist. Podívejte se, jak pracuje dokonalá armáda
Uvnitř lesa: Období zázraků 2 – mravenci na lovu
Pro někoho otravný hmyz, pro jiné dokonalá ukázka pracovitosti a empatického týmového ducha. Od mravenců by se mohli lidé učit některé z jejich základních vlastností.
Mravenci druhu Formica lugubris jsou charakteristickým druhem horských lesů severní Euroasie. Až půlmilionové kolonie budují velká hnízda s doškovou střechou, ve kterých žije tisíce a tisíce dělnic s jednou či více královnami. Formica lugubris se od jiných druhů lesních mravenců neliší ničím radikálním, avšak lze jej identifikovat třásněmi chlupů, které mravencům sahají až k očím – laicky řečeno mravenčím obočím.
Formica lugubris Zdroj: Getty Images
Jeden za všechny, všichni za jednoho
Každý mravenec je schopen rozpoznat ostatní členy své kolonie podle specifického pachu, který má každý jednotlivec. Různé odéry jim taktéž umožňují rozpoznat i jiné druhy mravence z cizích komunit, popřípadě odhalit nevítaného vetřelce. Dělnice jsou navíc schopny uvolňovat speciální feromony, jež upozorní ostatní na nebezpečí v okolí, popřípadě je svolají k útoku. V mravenčím světě se totiž neútočí jen kvůli touze jíst, ale zuří v něm brutální války všech proti všem.
Každý mravenec však moc dobře ví, že sám by nikdy nevyhrál, i z toho důvodu jsou proto nejen Formica lugubris ukázkovým příkladem jedné z nejlepších týmových spoluprací v přírodě. Jak můžete vidět v dokumentu Uvnitř lesa: Období zázraků, který vysílá Prima ZOOM 14. června v 16:45, na mnohem větší oběť zaútočí lovecká skupina mravenců postříkáním kyselinou, čímž oběť usmrtí a společnými silami ji poté odnese do centra stavení na hostinu. Bojová taktika těchto mravenců je zkrátka neuvěřitelně důmyslná a organizovaná; každý jednotlivec ví, kde je jeho místo a co má dělat.