Modlitba za slony: Jejich vraždění stále pokračuje
Chcete vidět v divočině slona afrického? Pospěšte si. Jejich stavy díky nelegálnímu lovu neuvěřitelně rychle klesají. Vypadá to, že lovci vedou nad ochranáři na celé čáře.
„Střední Afrika ztratila v posledním desetiletí 64 % ze svých slonů,“ píše Brad Scriber v populárním magazínu National Geographic. Ovšem není lovec jako lovec.
Někteří si jdou s kulovnicí pro svou velkou pětku (nosorožec, slon, lev, buvol, levhart) a berou to jako „lovecký zážitek“ končící vycpanou hlavou na zdi, jiní se do slonů pouštějí dávkami z neblaze proslulých kalašnikovů a neváhají používat ani otrávené šípy a útočné granáty.
Zatímco první skupina lovců jde po jednotlivých zvířatech, nelegální pytláci klidně vybijí celé stádo. Slonovina je prostě velmi žádaná surovina, pro kterou se mnohým pytlákům vyplatí riskovat vlastní život. Samotný pytlák se nijak ukrutně neobohatí, za 1 kg slonoviny dostane 80–100 USD, ovšem finální zákazník zaplatí za stejný kilogram sloního zubního dentinu až 2 500 USD. Poptávka po slonovině vede k masovému vybíjení tohoto kultovního zvířete, symbolu africké divočiny.
V konkrétních číslech (které navíc jsou jen přibližná, neboť ne všechny ilegálně zabité slony se podaří najít) se situace jeví opravdu dramaticky. V létech 2010 až 2012 bylo v Africe ilegálně zabito více než 100 000 slonů. Střední Afrika vede, odborníci odhadují počet mrtvých jedinců na 42 000. Jen o tisícovku méně má na svém kontě jih afrického kontinentu, zatímco východ přišel „pouze“ o 24 000 jedinců. „Problémem je, že nikdo neví, kolik slonů vlastně v Africe žije,“ říká George Wittemyer z Colorado State University, který byl vedoucím týmu vědců, kteří se snažili zjistit, jak velký vliv má nelegální lov na populace afrických slonů.
Spalte slonovinu, zachráníte slony
Zatímco pytláci pálí do slonů z automatických zbraní, některé země pálí své zásoby slonoviny. Pro příklad prvního „pálení“ lze jít do Bouba Ndjidah National Park, kde bylo v roce 2012 pobito několik stovek slonů. Ve stejném roce spálili v Gabonu slonovinu za čtvrt miliardy korun a trend se nezastavil ani před branami Česka. Zoo Dvůr Králové oznámila, že zlikviduje zásoby rohoviny svých nosorožců.
Jedná se o srozumitelné gesto upozorňující na to, že ani slonovina ani rohovina nemá cenu jako léčivo. Navíc „česká“ rohovina by se asi na černý trh nedostala. Ovšem z takovýchto činů se musejí radovat zejména pytláci a nelegální lovci. Je-li nějaký zdroj nedostatkový, jeho cena roste. V Asii je obrovská kupní síla věřící v léčivou moc slonoviny, rohoviny, kostí medvědů a tygrů. Čím nedostatkovějším zdrojem se slonovina stane, tím bude dražší. Logicky by tak svého vrcholu měla dosáhnout ve chvíli, kdy se slony a nosorožce podaří vyhubit.
Pak přijdou do prodeje kly a rohy ze zatím tajných skladů. Na obchod se slonovinou jsou uvalena přísná omezení, takže vlastnictví nenahlášené slonovinové koule na biliard či držení cigárové špičky po babičce je vlastně nelegální. Pokud vývoj půjde dál stejným tempem, stane se africký slon dalším důkazem, že člověk moudrý je hlavně člověk chamtivý, pověrčivý a krutý.
Text Topi Pigula