Největšího slona Afriky popravili pytláci
Přes extrémní bezpečnostní opatření zabili pytláci nejmajestátnějšího slona Afriky...
Už jsme o tom psali krátce na náš Facebook, ale vzbudilo to takovou pozornost, že se k tomu vracíme článkem: V Keni zabili pytláci jednoho z největších slonů. Možná dokonce vůbec největšího slona žijícího na svobodě. Jak se to mohlo stát?
Jmenoval se Satoa a celý svůj dlouhý život prožil v keňském národním parku Tsavo East. Šlo o jednoho z posledních slonů v Keni, kteří měli opravdu dlouhé kly až k zemi. Nedávno pytláci zabili jiného z těchto obrovských starých samců, slavného Mountain Bulla – a teď symbol Tsava Satao…
Strážci národního parku měli podezření, že Satao nežije, už několik týdnů. Nikdo ho nějaký čas neviděl, ale zatím chyběl důkaz. Teď už ho bohužel máme.
Jak zabít slona
Podle biologů, kteří Sataa studovali, byl tento slon mimořádně inteligentní. Například Mark Deeble tvrdí, že to skoro vypadalo, jako by Satao tušil, že pašeráci a pytláci jdou po jeho klech – když se pohyboval po savaně, zdálo se, jako by je ukrýval ve vysoké trávě nebo za stromy… Dařilo se mu to dlouho, ale ne napořád. Ukázalo se, že všechny dovednosti v přežití, které se za 50 let života naučil, jsou mu k ničemu.
Příliv laciných a přitom kvalitních zbraní, brýlí pro noční vidění a lehkých terénních motorek (vše z Číny) zcela změnil pravidla hry. Slon teď ztratil výhodu dokonalejších smyslů, rychlosti i zbraní. Pašeráci jsou dobře vyzbrojení a také odhodlaní: cena slonoviny s tím, jak jí ubývá, stále roste a na klech se dá vydělat opravdu pořádné jmění.
Jak ochránit slony?
Pokud se ptáte, jak to, že tomu strážci parku nezabránili, je odpověď snadná: národní park Tsavo je stejně rozlehlý jako celá Morava – tak velké území se prostě ohlídat nedá…
Strážci parku si už v březnu všimli na Sataově kůži několika podezřelých ran, zřejmě od zbraní pytláků. Poté, co je analyzovali, ukázalo se, že pocházejí od otrávených šípů. Už tehdy se biologové báli, že jed slona zabije, ale Satao přežil, i přes hroznou bolest, kterou musel cítit.
Naposledy byl viděn 19. května, a to jen 300 metrů od místa, kde bylo později (12.června) objeveno jeho tělo. Podle oficiálních údajů bylo letos v Keni zatím zabito 97 slonů – asi jedno procento jejich celkového počtu. Problém je, že těmto údajům nikdo nevěří; neoficiální čísla tvrdí, že ve skutečnosti je situace až desetkrát horší…