Z americké množírny psů se zřejmě šíří nebezpečná choroba, která se přenáší i na lidi
Co je campylobacter a jak se projevuje?
Americké úřady v současné době vyšetřují případ vypuknutí epidemie nemoci, která je odolná proti většině antibiotik – a je spojená se štěňaty z množíren. Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí informovalo o tom, že vysoce infekční campylobacter dostalo nejméně 30 lidí.
„Epidemiologické a laboratorní důkazy naznačují, že jsou štěňata zřejmě zdrojem vypuknutí nákazy. Mnoho případů lidí bylo v kontaktu buď se štěňaty samotnými, anebo s lidmi, kteří s nimi pracovali,“ uvedla agentura ve zprávě.
psi mnozirny 2 Zdroj: istock.com
Nemoc pro všechny
Nebezpečná nemoc přitom napadla podle úřadů nejen sedmdesátileté důchodce, ale také malé děti už od věku osmi let. Úřady nacházely nové případy prakticky neustále v průběhu celého roku 2019 – výše uvedených 30 osob je přitom nejspíš jen vrcholek ledovce. Nikdo zatím na nákazu campylobacterem nezemřel, podle úřadů je to však spíš vlivem štěstí a také intenzivní lékařské péče spojené s hospitalizací nemocných.
Lékaři se obávají, že se v populaci může pohybovat daleko víc osob nakažených touto bakterií – trvá totiž relativně dlouho, než se příznaky projeví, a lidé je tak buď podceňují, anebo zaměňují s jinými, méně hrozivými nemocemi. Nakažení přitom bakterii celou dobu mohou přenášet dál.
Experti se domnívají, že má tento velmi nebezpečný kmen bakterie zřejmě společný původ – nejspíš se rozšířil z jedné množírny psů, kde se objevil před čtyřmi roky, načež se dál šířil po USA. V současnosti už byl nahlášen ve 13 tamních státech. Ze zahraničí zatím žádné informace o tomto nebezpečném kmenu známé nejsou, nejspíš je však jen otázkou času, kdy se dostane za hranice Spojených států amerických.
psi mnozirny 1 Zdroj: istock.com
Jak probíhá infekce
Lidé se campylobacterem nejčastěji nakazí, když konzumují něco, co se dostalo do kontaktu s bakterií. Mezi typické symptomy patří například krvavé průjmy, horečka, křeče v žaludku, zvracení a silná nevolnost. Tento stav trvá nejméně týden.
Řada osob se silnější imunitou zvládne léčbu sama, nemoc ale přitom mohou šířit na své bližní. Slabší, mladší, nebo naopak starší jedinci jsou ale ve větším ohrožení – bez pomoci lékařů mohou i zemřít. Největší hrozbou je, pokud se bakterii podaří proniknout hradbami imunitního systému do krevního řečiště. Pak hrozí smrt s velkou pravděpodobností.
Text: Martin Kolář