Mediální masáž kolem „zrnka rýže“. Prý je to předchůdce člověka
Umět „prodat“ vědecký objev je umění. Ale stačí prohlásit, že je nalezen prapraděd lidského rodu… a pozornost je zaručena. I kdyby to byla pravda jen velmi částečná.
Za prapředka lidského rodu byl v průběhu vědeckého bádání prohlášen lidoop, opice, poloopice… ale ještě nikdy bezobratlý veliký jako zrnko rýže. Až doposud. Saccorhytus ovládl mediální scénu.
Pračlověk v kambriu? Mediální nadsázka
Kambrium je první perioda prvohor (paleozoika). Jeho počátek je kladen do doby před cca 542 mil. let a na jakémkoli humanoidovi evoluce ještě ani zdaleka nezačala pracovat. V té době byla moře oživena trilobity, ramenonožci, a byť jsou předpokládáni zástupci prvních suchozemských rostlin, tak jejich fosilní záznam (zatím) chybí. Přesto se i prestižní server BBC News se nechal strhnout k titulku „Vědci nalezli nejstaršího předka člověka“, bez ohledu na fakt, že v té době ne Zemi nebyli ještě ani dinosauři. Samotný časopis Nature, ikona mezi impaktovanými vědeckými časopisy, je v titulku přece jen poněkud zdrženlivější: Meiofaunal deuterostomes from the basal Cambrian of Shaanxi (China). Je v něm vlastně řěčeno, že nově objevený tvor nalezený v Číně v provincii Shaanxi patří mezi deuterostemia, tedy živočichy druhoústé (Deuterostomia) u nichž zanikají prvoústa a definitivní ústa se prolamují na opačném konci zárodku. Autoři článku v Nature přiznávají, že fascinují na nově objeveném tvorovi, jež dostal název Saccorhytus coronarius, je právě jeho stáří
Kdo je Saccorhytus
Představte si malé zrnko rýže, které má velká ústa a na kolem nich pár boulí. Žije na mořském dně, chytá ještě drobnější živočichy nebo se živí organickými částečkami padajícími na dno. Základem spekulací o „předku člověka“ je založena na jeho souvěrné tělesné stavbě. Podle vědců šlo o tvora, který přijímal i vylučoval potravu stejným otvorem, což je pro nás poměrně bizarní představa.
Kousek pravdy velký právě jako ono zmiňované zrnko rýže ale na zprávách, respektive titulcích kolem Saccorhytuse je. Není vyloučeno, že opravdu stál na počátku vývojového stromu, jehož jedním výhonkem je právě člověk. Za objevem stojí mezinárodní tým vědců z Velké Británie, Číny a Německa. Byl to zřejmě profesor Simon Conway Morris z University of Cambridge, který zasel semínko ke spekulacím o lidském předkovi. Serveru BBC totiž řekl „Saccorhytus nyní nám dává pozoruhodné pohledy do prvních fází vývoje skupiny, která vedla k rybám, a nakonec, aby až k nám.“
text: Topi Pigula