Lidi neblázněte! Krkonoše hlásí alarmující počet přestupků v horské přírodě
Co způsobila kombinace omezení pohybu, zákazu nočního vycházení a pěkného počasí?
Epidemiologická opatření v souvislosti s onemocněním COVID-19, pochmurný podzim a inverzní počasí. Kombinace těchto tří faktorů způsobila, že se uplynulý víkend zapíše do smutné statistiky nejproblematičtějších víkendů z hlediska návštěvnické zátěže přírody v Krkonoších v tomto roce.
Jsou to dva faktory jdoucí proti sobě. Zatímco premiér i ministr zdravotnictví vyzývají lidi, aby seděli doma (a aktivně svá doporučení vymáhají vyhlašováním celé řady omezení pohybu od zákazu nočního vycházení přes zákaz nedělního prodeje a zavření restauračních zařízení), psychologové varují před negativními dopady omezení sociálního života a naopak doporučují pohyb v přírodě. Lidem zahnaným koronavirovými opatřeními do kouta tak nezbývá nic jiného, než se soustředit na jednodenní výlety.
Nová Poštovna na Sněžce
Krkonoše pod tlakem
„Pocitově byla návštěvnost hor ještě vyšší než v létě a lidé se zřejmě pod dojmem blížící se zimy snažili užít si možná posledních slunečních paprsků. S počtem návštěvníků a jejich koncentrací je vyšší i počet přestupků,“ říká vedoucí odboru péče o národní park Václav Jansa.
Mezi ty nejčastější patřily nelegální vjezdy motorových vozidel na území KRNAP. Následně to pak bylo nelegální parkování a odstavování vozidel v místech, která k tomu vůbec nejsou určena. Kraje lesních cest a krajnice silnic byly zaplněny desítkami vozidel porušujících dopravní předpisy.
Návštěvníci na náhorní planině u Dvorského lesa skrz který vede turistická značka Zdroj: Topi Pigula
Návštěvníci na náhorní planině u Dvorského lesa skrz který vede turistická značka Zdroj: Topi Pigula
Návštěvníci vrcholu Sněžky se bez instalovaných ochranných sítí chovali opět jako před lety, porušovali zákaz vstupu do klidového území KRNAP a z křehkých alpínských trávníků si udělali piknikovou oblast. Zvláštní kapitolou pak byli cyklisté a elektrocyklisté, kteří nerespektovali, že v se českých národních parcích musí jezdit pouze po cestách, které jsou k tomu vyhrazené a oficiálně (tedy žlutě) označené. Řada z nich vyrazila na kole například do Dvorského lesa nebo na Klínové boudy, přičemž ani přes jednu z těchto lokalit cyklotrasa nevede.
„Počet přestupků, které jsme o víkendu zaregistrovali nebo nám je lidé nahlásili, je skutečně alarmující. Chtělo by se mi vzkázat návštěvníkům hor: Lidi neblázněte! Vždyť stav přírody, za kterou do Krkonoš turisté jezdí, závisí také na tom, jak každý z nás budeme respektovat omezení, která mají za cíl právě zdejší přírodu ochránit,“ říká ředitel Správy KRNAP Robin Böhnisch.
Varování v Brdech Zdroj: Topi Pigula
Do Brd s kočárkem
CHKO Brdy byla vyhlášena teprve 1. ledna 2016. Vzhledem k tomu, že byla značná část oblasti do té doby vojenským újezdem s nemožností pohybu veřejnosti, nejde o turisticky příliš známou oblast. Stále jsou v ní stovky cedulí oznamujících, že vstup je povolen jen po cestách, neboť se v lese může nacházet nevybuchlá munice. Dopadové plochy jsou posety krátery po výbuších granátů a bomb, které zarůstají vřesem. Ale ani Brdy se nevyhnuly víkendovému náporu turistů. Přes nejvyšší vrchol Tok s nadmořskou výškou 865,3 metrů prošly desítky turistů, běžců a cyklistů, byť trasa není pro kolo zrovna ideální.
Dělostřelecká pozorovatelna na Houpáku v Brdech Zdroj: Topi Pigula
Někteří se vydali i neznačeným protipožárním příkopem původně sloužícím k tomu, aby se případné požáry, jež mohly vzniknout od vybuchující ostré munice, nerozšířily dále do lesa. Podobně jako v případě Krkonoš tudy nevede cyklostezka. Naopak hrozí riziko poškození rašelinného a vřesového porostu. Na ne zrovna ideálně přístupné dělostřelecké pozorovatelně na vrchu Houpák (dnes již zpřístupněná dopadová plocha) byli vidět návštěvníci s kočárky, což ukazuje, jak velká potřeba byla „vyvětrat“ sebe i potomka.
Protipožární příkop u dopadové plochy Jordán - toto není cyklostezka Zdroj: Topi Pigula
Aktuálně se vzhledem k úternímu státního svátku (17. listopad) blíží několikadenní volno. Pokud bude pěkné počasí, bylo by (bráno z psychologického hlediska) vyloženě nezdravé zůstat doma. Jak ukazují studie, příroda se díky omezení pohybu nadechla a začala se z lidského tlaku trochu regenerovat. Jenže lidé zjistili, že se potřebují nadechnout taky a víkendový atak na přírodu zesílil, což bohužel často znamená překračování daných pravidel. Pokud tedy využijete blížícího se volna k výletům, myslete na to a snažte se být ke svému okolí co nejšetrnější.