Leguáni na Galapágách používají malé ještěry jako živé mucholapky. Funguje to dokonale
Leguán mořský a jeho mucholapka Zdroj: redakce Prima Zoom
Všichni tušíme, že mouchy jsou všude na světě úplně stejně otravné, leguáni mořští žijící na Galapágách se jimi ale překvapivě neživí – hlavní a vlastně jedinou složkou jejich stravy jsou mořské řasy, za kterými se vrhají z útesů do moře.
Přesto – nebo spíše právě proto – si leguáni proti mouchám v průběhu doby opatřili účinnou zbraň. Jde o malé a mimořádně hbité ještěry amejvy obecné a jejich oboustranně prospěšnou spolupráci si můžete prohlédnout v našem videu:
Amejvy obecné (Ameiva ameiva) jsou běžně rozšířené v tropické oblasti Střední a Jižní Ameriky a na rozdíl od leguánů dorůstají nanejvýš půlmetrové délky. Často se také chovají v teráriích.
Leguáni mořští (Amblyrhynchus cristatus) jsou mnohem větší, mohou vážit až 12 kg. Tito vejcorodí ještěři žijí na souostroví Galapágy patřícímu Ekvádoru a právě tam se s nimi setkal Charles Darwin, když při své plavbě na lodi Beagle v letech 1831–36 sbíral podklady pro své stěžejní dílo O původu druhů.
Leguáni ale nezaujali jen Darwina, jak je vidět, jsou vděčným námětem i dnešních tvůrců dokumentů o přírodě. Ostatně celý dokument Cirkus v divočině, z něhož jsme zde „citovali“, je podobných kousků plný a můžete se jím pobavit online na Prima ZOOM.