Ledním medvědům hrozně smrdí nohy. A díky tomu přežívají v Arktidě
Za schopností přežít na nehostinném severu stojí nečekaná vlastnost medvědích nohou...
Zoologové už řadu řešili záhadu, jak dokážou lední medvědi přežít v tak nehostinném životním prostředí. Podle poslední studie se ukazuje, že jedním z nejdůležitějších faktorů, takovým esem v rukávu, jsou medvědí páchnoucí tlapy.
Zní vám to jako nesmysl? Tak čtěte dál… Medvědí tlapy nepáchnou proto, že by si je tito nádherní predátoři nečistili, ale kvůli přežití. Vydávají totiž intenzivní zápach, který pomáhá medvědům orientovat se v arktickém prostředí. Proč to potřebují?
Arktida rozhodně není přívětivé místo. Kromě desítek dalších nástrah v ní představuje zásadní riziko i ztráta orientace – jak vám dosvědčí každý zkušený polárník. Prostě zde chybí přirozené a snadno identifikovatelné záchytné body, které by si člověk (i medvěd) mohli uložit do paměti a podle nich najít cestu k místu, kam směřují.
Současně je arktické prostředí velmi chudé na zdroje potravin. A takový půltunový lední medvěd potřebuje bílkovin v chladném prostředí opravdu hodně. To ho nutí, aby víc než jakýkoliv jiný druh medvěda, migroval. Neustále je v pohybu, pořád na cestě za kořistí. Ano, je to taková Hlava 22 po medvědím: „Musím se pohybovat víc než jakýkoliv jiný medvěd, ale cestu najdu taky hůř než jakýkoliv jiný medvěd…“
Všemocné tlapy
A právě v této situaci se hodí smrduté tlapy. Popsali to biologové v novém čísle prestižního Journal of Zoology, kteří tento fenomén odhalili jako první letos v lednu. Zkoumali zápach 203 divoce žijících ledních medvědů; vzorky podstrkovali medvědům, kteří žijí v zoologických zahradách. Zjistili, že na něj reagují extrémně silně. Když se pak vědci podívali na žlázy na nohách medvědů, potvrdilo se, že jsou také schopné produkovat velké množství silně páchnoucí látky.
Pozorování medvědů v jejich přirozeném prostředí ukazuje, že medvědi si navíc tlapy namáčejí do vlastní moči, aby pachovou stopu ještě zesílili. Mohou se tak vracet bezpečně po vlastních stopách anebo najít samici – jinak totiž žijí osamoceně a většinu roku bez partnerky. Pouhým zrakem by oba úkoly byly nemožné…
Jiné druhy medvědů si značí území tak, že močí nebo se otírají pohlavními žlázami o stromy, lední medvědi tuto možnost nemají – už jen proto, že v jejich ekosystému žádné stromy nejsou… A tak se musí o všechno postarat jejich tlapy.
Tato studie současně vysvětluje, jak nebezpečné je pro lední medvědy globální oteplování. Pokud sever začne přicházet o sníh, začnou se medvědi prostě ztrácet a ani nenajdou partnery a partnerky na páření…
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: