Vědci naklonovali koně Převalského. Hříbě vzniklo ze 40 let staré zmrazené DNA
Na světě je už jen kolem 2 000 koní Převalského. Teď k nim přibyl roztomilý klon.
Zachránit koně Převalského (Equus przewalskii) před vyhynutím může kromě úspěšného vracení tohoto kdysi hojného lichokopytníka do přírody také jeho klonování. Vůbec první takový klon přivedli vědci na svět v Texasu, když použili 40 let staré zmražené buňky.
Hříbě pojmenované Kurt se narodilo na veterinární klinice Timber Creek Veterinary Hospital 6. srpna 2020 a má se čile k světu:
Kůň Převalského byl kdysi běžnou součástí euroasijské fauny, dnes je ale jeho výskyt omezený na malá území Mongolska, Číny a Kazachstánu, kam byl vysazen po svém úspěšném rozmnožení v zoologických zahradách. Záchraně koně Převalského touto metodou se celosvětově proslavila pražská zoo, která ohrožené koně chová od roku 1959.
Ve volné přírodě bylo posledních osm jedinců koně Převalského spatřeno v roce 1969, poté už žil jen v zoologických zahradách. Dnes se jeho celosvětová populace odhaduje na 2 000 jedinců.
Buňky ze zamrzlé zoo
Kurtovo narození je výsledkem spolupráce veterinární kliniky, zoo v San Diegu a společnosti Revive & Restore využívající genetické postupy při ochraně a obnově živočišných druhů ohrožených vyhynutím. Kurt se narodil náhradní matce za použití DNA z buněk koně Převalského zmrazených před 40 lety a uložených ve speciální „zamrzlé zoo“ v San Diegu. Odborníci zde uchovávají přes 10 000 živých buněčných kultur, oocytů, spermií a embryí náležejících téměř 1 000 živočišných druhů.