Která zvířata v roce 2018 vyhynula? Podívejte se na smutné zástupce
Nejen lidskou činností, ale i v důsledku měnících se klimatických podmínek a nešťastné pozice v potravním řetězci leckteří zvířecí zástupci z mapy světa mizí. O koho jsme definitivně přišli v roce 2018?
Rok 2018 máme za sebou a s tím přicházejí i všelijaká bilancování. Vedle souhrnu vědeckých úspěchů, které nás v chápání okolního světa posunuly zase o kousek dál, však musíme zmínit i méně příjemný přehled – v minulém roce se totiž řada zvířecích druhů dostala až na pokraj vyhynutí. A některé i za něj.
Smutné ptačí kvarteto
Rok 2017 znamenal konec existence pro několik druhů ještěrů a netopýra. Loňský rok zase byl nejspíše posledním v historii pro čtveřici ptačích zástupců. Šatovník ostrovní byl drobným pěvcem vyskytujícím se na havajských ostrovech. Ze stejného řádu byli i dva brazilští zástupci: hrnčiřík alagoaský (Philydor novaesi) a Cichlocolaptes mazarbarnetti, který české pojmenování nemá.
Nejvíce smutné slávy si však odnáší ara škraboškový, modře zbarvený a mluvící fešák, který se ve své brazilské domovině již vůbec nevyskytuje. Alespoň tedy v divoké přírodě, jelikož poslední zhruba padesátka ptáků je držena v zajetí – ve volné přírodě by totiž nepřežila. A proč je ze zmíněných druhů nejvýraznější? Především mladší diváci ho totiž budou znát z úspěšného animovaného snímku Rio, jenž v roce 2011 sledoval cestu právě tohoto ptačího hrdiny.
Vyhynulá, či ohrožená zvířata?
Ekolog Trond Larsen však upozornil, že označit nějaký druh za zcela vyhynulý je dosti náročný úkol: “Pokud strávíme týdny, či dokonce měsíce hledáním určitých zástupců v poslední známé oblasti jejich výskytu a nic nenajdeme, co to přesně znamená?” Z tohoto důvodu se může pojetí “vyhynulosti” lišit a druhů, které v roce 2018 zmizely ze světa, bude nejspíše o něco více.
Na pokraji vyhubení je kupříkladu také sviňucha kalifornská, žijící pouze v severní části Kalifornského zálivu. Jedná se o nejvzácnějšího mořského savce světa, který byl objeven až v 50. letech minulého století – a už zbývá posledních pár desítek jedinců. Ještě hůře na tom je nosorožec tuponosý severní, jehož poslední samčí zástupce loni zemřel v keňské rezervaci; aktuálně zbývají pouze dvě samice a vědci se je pokusí oplodnit pomocí dlouho zmražených spermií. Budeme zvědaví, zdali se tento poddruh podaří takto zachránit, ale přesto bychom měli mít na paměti, že příroda je každým rokem o něco chudší i naším vlivem…
Text: MS