Krkavci jsou chytřejší než opice! Ukázalo se, že mají schopnosti srovnatelné s lidmi
Kdo by to byl do nich řekl?!
„Ptačí mozeček“ je urážka, která funguje naprosto nadnárodně – tímto nebo podobným výrazem se lidé urážejí napříč všemi kulturami. Jenže nejnovější poznatky biologů ukazují, že ptačí mozky jsou chytřejší, než si ty naše savčí dokázaly připustit.
V posledních letech se vědci nepřestávají divit nad schopnostmi havranovitých ptáků; jejich inteligence je zřejmě přinejmenším srovnatelná i s těmi chytřejšími savci.
Vědci z Vídně upozornili na schopnost havranovitých spolupracovat – a dokonce odhalit lenocha v hejnu. Kooperace je pro zvířata žijící ve skupinách velmi důležitá: zejména pro ta, která se živí lovem. Lvi, kosatky, šimpanzi a řada dalších druhů zvířat využívá při lovu individuální schopnosti jednotlivých jedinců. Doposud podobné chování biologové pozorovali jen v omezené míře u krkavců hnědokrkých.
Nová studie věnovala pozornost krkavcům velkým. Vědci testovali jejich schopnosti v sérii testů, v níž měli ptáci současně tahat za dva konce provázků – když se jim to povedlo, vypadlo ze zásobníku jídlo. Logicky museli spolupracovat dva ptáci: Když tahal jen jeden z ptáků, nestalo se nic a krkavci zůstali bez jídla.
Kdo pozná grázla?
V 600 pokusech uspěli krkavci 397krát – ale záleželo hodně na složení krkavčích párů, které měly spolupracovat. Některé dvojice nedokázaly získat jídlo dokonce nikdy! V další sérii pokusů, kdy byl experiment zopakován za zpřísněných podmínek, vědci navíc věnovali pozornost tomu, jaké páry umí lépe kooperovat. Ukázalo se, že lépe spolupracují dvojice, kde jsou zastoupena obě pohlaví – a navíc rodinní příslušníci. Zajímavé bylo, že čím blíže si krkavci byli v hierarchii hejna, tím horší měli výsledky.
Ptáci příliš nesledovali to, co provádí jejich partner, ale o to více věnovali pozornost tomu, jak to vypadá s odměnou. Vždy vypadávaly dva kousky jídla: často se stávalo, že se obou zmocnil jeden dominantní pták. Jenže při dalších experimentech se jim to vymstilo: ostatní ptáci pochopili, že se spolupráce nevyplatí a odmítali s příliš dominantními krkavci spolupracovat. Výsledek byl pak nulový… Naopak, když se ptákům dařilo a oba si vzali stejnou odměnu, byla i jejich další spolupráce úspěšnější. Co to o nich vypovídá?
Podle vědců, kteří studii vytvořili, mají krkavci inteligenci, jaká byla předtím pozorována pouze u lidí a šimpanzů. Zejména schopnost odhalit podvádějící je zcela výjimečná – a spojuje krkavce s těmi inteligentnějšími lidmi…
Text: RD