Klokani se učí skákat už v děloze
Ultrazvuk dokázal, jak se učí klokani pohybovat: probíhá to už v těle matky. Skvělé video v článku.
Australští biologové odhalili, že klokani se učí pohybovat už v děloze. A dokonce pomocí nejnovější technologie ukázali na videu, jak to vypadá.
Postarali se o to vědci z melbournské univerzity. Pomocí ultrazvukové kamery s vysokým rozlišením natočili video zachycující ještě slepé embryo klokana, které „trénuje“ v matčině děloze. Stejně jako ostatní savci i malí klokani se vyvíjejí v matčině děloze a pak se rodí ve fetální poloze.
Klokaňata se pak ale musí dostat do matčina vaku, protože až tam najdou mléčné bradavky. Pro tuto cestu si mláďata vyvinula jedinečný druh pohybu – jde o něco mezi skákáním a plazením se. Vždy se přitom pohybují obě končetiny na jedné straně těla, potom ty na druhé straně těla.
Teď vědci zjistili, že klokánci si tyto pohyby trénují už v děloze, a to rovnou tři dny před porodem. Pokud se vám to zdá málo, vězte, že zkoumaní klokani dama jsou březí pouhých 26 dní. Rodí pak jen pouhý gram těžké mládě, které vypadá jako růžový červík.
Přesto je tento podivný tvor už schopný přelézt do vaku – aby to mládě dokázalo, musí mít vyvinuté speciální mechanismy. Jako „trenažér“ funguje sama děloha. Kvůli jejím silným pohybům, které začínají kolem tří dní před porodem, se musí hýbat i embryo. Tlak je mu nepříjemný, tak na něj reaguje. A tak posiluje své tělo a připravuje se na cestu do vaku.
Celou studii najdete v odborném časopise Nature Scientific Reports, foto: Zooborns.com