27. dubna 2021 17:00

Konec tradiční kávy arabica: Kdy zanikne a čím bude nahrazena?

Tradiční kávu arabica milují spotřebitelé po celém světě, kvůli klimatickým změnám ale rostlině hrozí zánik. Naštěstí se nyní našla odolnější a stejně chutná alternativa.

Plantáže nejkvalitnějších odrůd kávovníků se nacházejí v místech, kde se potkává ideální klima s ideální vlhkostí a půdou. Jenže se změnou klimatu se mění jak teploty, tak vlhkost a keře najednou nemusí mít podmínky, na které jsou zvyklé. V praxi to znamená, že budou plodit méně a zrna budou mít změněnou chuťovou charakteristiku. A právě tyto vyhlídky děsí nejen spotřebitele kávy, ale samozřejmě i její pěstitele. Nyní se však zdá, že se povedlo (znovu)objevit druh kávy, který by na klimatické změny nemusel být tolik citlivý a zároveň má příjemnou chuť.

Káva z hor Sierry Leone

Odborné periodikum Nature uveřejnilo studii, jež už v samotném názvu sděluje dobrou zprávu, že se podařilo najít druh kávy chuťově podobný proslulé arabice, který však nenese její citlivost na změnu teploty. Jedná se o druh Coffea stenophylla, jež je historicky znám již od 18. století, pořádně se k němu však pěstitelé začali obracet po roce 2018, kdy se klimatické změny začaly podepisovat na chuti právě tradiční arabicy.

Novému druhu kávy se přezdívá „Káva ze Sierry Leone“, neboť roste v horách západní Afriky. Oproti v současnosti komerčně pěstovaným druhům je atypický tím, že snese průměrné vyšší teploty o 6,2–6,8 stupně Celsia, čímž podle autorů studie „podstatně rozšiřuje klimatický rámec pro vysoce kvalitní kávu“. Dříve jej dokonce pěstovala světoznámá botanická zahrada Kew v Londýně a rostlina se k pokusnému pěstování dostala i na Trinidad. Doposud se však kvůli oblíbenosti doposud nejběžněji prodávaných druhů kávy na trhu neprosadila.

Světovou jedničkou spotřebitelů je stále klasická Coffea arabica. Jednak kvůli své extrémně dobré pověsti, která se přenáší od jednoho zkušeného milovníka kávy na začátečníky a tak pořád dokola. Ale také kvůli jejím skutečným kvalitám. Ačkoli je totiž arabica citlivá na klimatické změny, v dobrých podmínkách nabízí zrna s bohatou chutí a nízkou hořkostí. Platí to především v porovnání s druhým, méně populárním druhem kávy robustou. Ten je sice obecně odolnější vůči vnějším vlivům, z hlediska chuťového profilu však není káva ani zdaleka stejně jemná jako arabica. Největší slabinou robusty je všeobecně její výrazná hořkost. I proto se v případě kombinace s arabicou vždy přidává ve výrazně menším podílu.

Gurmáni nepoznali rozdíl

Aby vědci otestovali komerční potenciál a kvality kávy druhu C. stenophylla pro širokou veřejnost, rozhodli se učinit jednoduchý pokus s kávovými znalci. Výluh z napražených zrn se dal v rámci slepého pokusu ochutnat odborníkům s jednoduchým zadáním, zda dokážou rozeznat, o který druh kávy se jedná. Výsledky byly doslova šokující, neboť 80 % kávových profesionálů stenophyllu od arabicy nerozeznalo, čímž kvality této dávno objevené, ale dosud málo využívané rostliny potvrdili.

Podle odhadů by se nový druh měl rozšířit na světových trzích zhruba do 7 let, neboť nějaký čas zabere předpěstování keříků a výsadba nových plantáží. Naštěstí pro ty z nás, kteří si ráno neodpustíme voňavý hrnek lahodného černého moku, podle vědců nehrozí, že by během této doby mělo v důsledku klimatických změn dojít k nedostatku či zásadní chuťové změně tradiční arabicy. Nepochybně je však dobré vědět, že do budoucna máme alternativu, která nás při brzkém ranním vstávání dokáže dostat na nohy bez hořké pachuti v ústech.

Topi Pigula

redaktor FTV Prima

Všechny články autora