Jak se rentgenuje metr dlouhý super-mlok?
Pražská zoologická zahrada si nechala zrentgenovat své obří velemloky...
Určit pohlaví u velemloků čínských je velmi komplikované. Pražské zoo se to včera podařilo díky návštěvě předního evropského odborníka Thomase Hildebrandta, který se specializuje na práci s ultrazvukem. Právě ultrazvuk je prakticky jediná možnost, jak pohlaví největších obojživelníků světa odhalit. Díky neobvyklé akci navíc chovatelé zjistili, že by se mohli velemloky čínské už v příštím roce pokusit rozmnožit.
Německý veterinář a vědec Thomas Hildebrandt, který je předním odborníkem na ultrazvuk zvířat, včera pomohl určit pohlaví u Šmíci, jediného ze tří dospělých velemloků pocházejících ze Schmidingu, u kterého si chovatelé nebyli s pohlavím doposud jisti. Ukázalo se, že jde o samce. „Zároveň jsme ho požádali, aby nám pomohl odhalit pohlaví u dvou největších mláďat, která do zoo přicestovala v roce 2013, Andyho a Boleslava Jablonského,“ vysvětluje kurátor plazů a obojživelníků Zoo Praha Petr Velenský.
Chovatele tak čekalo hned několik velkých překvapení. Ukázalo se, že zatímco Andy je v podstatě už dospělý samec, tak Boleslav Jablonský je samička. „To je pro nás skutečně nečekaná zpráva. Doposud jsme si mysleli, že nejrychleji rostoucí velemloci jsou samci. Boleslav Jablonský byl po Andym druhým nejrychleji rostoucím velemlokem, přesto dnešní ultrazvuk odhalil, že jde o samici,“ doplňuje Petr Velenský. Zprávu ale přivítal. Ultrazvuk totiž zároveň odhalil, že šestiletý Andy už je schopen rozmnožování a Boleslav Jablonský by mohl dospět někdy v průběhu příštího roku. Zoo by se tak mohla tyto vzácné tvory, pojmenované na počest Karla Čapka a jeho románu Válka s Mloky, pokusit už v následujícím roce rozmnožit. „My jsme si doposud mysleli, že by k rozmnožování mohlo dojít zhruba za deset let, až naše mláďata, která jsme pořídili, budou dospělá. Tohle je skutečně obrovské překvapení,“ nadšeně dodává Petr Velenský.
Thomas Hildebrandt je specialistou na ultrazvuk zvířat, v pražské zoo pomocí něho určoval pohlaví velemloků čínských...
„Pozorovat Thomase Hildebrandta při práci bylo opravdu výjimečné. Není povolanějšího člověka v Evropě, který by ultrazvuk mohl provést,“ dodává k návštěvě předního odborníka Petr Velenský. „Thomas Hildebrandt rovnou u našich velemloků vyšetřil i vnitřní orgány a zkontroloval, zda jsou po zdravotní stránce v pořádku.“
Udržet velemloky čínské v klidu není vůbec lehký úkol, jsou schopni vyvinout velkou sílu. Své by o tom mohl vyprávět jeden z německých chovatelů v Karlsruhe, který při ultrazvuku největšího velemloka v Evropě Karla přišel o prst. Práci s velemloky ztěžuje i fakt, že se s nimi nesmí manipulovat holýma rukama, aby se nepoškodila jejich kůže. Veterinář a chovatelé tak museli používat látkové rukavice nebo speciální gel.
V pražské zoo proběhlo vše v pořádku a nově zjištěné výsledky přinesly dobré zprávy, zejména o možnosti dřívějšího pokusu o rozmnožení těchto vzácných tvorů.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: