Jak může Evropa pomoci africkým zvířatům? Třeba Toulavým autobusem!
Toulavý autobus letos opět vyrazil na cesty!
Už dva roky provozuje pražská zoo v Kamerunu Toulavý autobus, jímž místní děti absolvují výlety do záchranných stanic pro primáty v Mefou a v Limbe. Malí Kamerunci tak mají jedinečnou možnost vidět gorily i jinak než jako maso na talíři nebo jako zdroj obživy pytláků. Ze setkání s gorilami si přinášejí mimořádný zážitek na celý život. Letos na začátku března vyrazil Toulavý autobus na cesty už potřetí. Tentokrát s dětmi prvního stupně místní školy na jihu biosférické rezervace Dja v okrese Djoum.
Během dvoudenní cesty do záchranných stanic čeká na děti nejprve teoretická část o ochraně přírody včetně informací o lidoopech. Posléze pasažéři Toulavého autobusu navštíví jednotlivé výběhy. Jde o ohraničené části lesa, takže děti mají možnost často poprvé ve svém životě spatřit gorily v jejich přirozeném prostředí. „Mnohé jsou velmi překvapené, jak jsou gorily velké, jakou mají barvu a kolik společného s lidoopy vlastně máme,“ vysvětluje ředitel Zoo Praha a iniciátor celého projektu Miroslav Bobek. „Když dětem ukážete ve školních lavicích obrázek gorily, ani pořádně nevědí, o jaké zvíře jde. Když se však jejich učitel zeptá, kdo už ochutnal gorilí maso, přihlásí se převážná většina dětí,“ dodává ředitel s tím, že cílem projektu je ukázat krásu goril a osvětlit dětem význam jejich ochrany i tropického deštného pralesa.
Toulavý autobus vyráží na cesty v období sucha. Jízdy zpravidla probíhají od ledna do dubna a od srpna do září. Poprvé vyjel autobus v lednu 2013, za účasti patrona projektu, fotbalisty Karla Poborského. Věhlas této fotbalové legendy přispěl k celkové popularitě projektu mezi místními obyvateli. Od své první jízdy přepravil autobus do záchranných stanic v Mefou a Limbe už přes stovky dětí ze škol v okresech Somalomo a Messamena. Ty se nacházejí na severním okraji rezervace, kde se Zoo Praha dlouhodobě angažuje v ochraně přírody.
Před čtyřmi lety například rozdala po střední Africe patnáct tisíc knížek s gorilími pohádkami a dlouhodobě také podporuje strážce biosférické rezervace Dja, kteří zde čelí nejen ozbrojeným pytlákům, ale i síle místních tradic. Zoo jim věnovala nezbytné vybavení pro práci v terénu, ale například i speciální satelitní telefon, díky němuž mohou v případě potřeby zavolat pomoc i z nejzapadlejších koutů pralesa.
Před rokem navíc projekt Toulavý autobus získal prestižní záštitu Světové asociace zoologických zahrad a akvárií (WAZA). „Po dvouletém fungování Toulavého autobusu se ukazuje, že má projekt silný dopad i na dospělé, a splňuje tak své poslání lépe, než jsme si troufali očekávat,“ dodává ředitel pražské zoo.
V africké přírodě žije odhadem 150 až 200 tisíc goril nížinných. Za posledních dvacet let se jejich stavy snížily o 60 procent a v nejbližších několika desetiletích jim reálně hrozí vyhynutí.
Gorily jsou mimořádně inteligentní zvířata. V podstatě žijí ve srovnatelných skupinách jako předchůdci člověka. Kvůli kácení pralesů přicházejí o své přirozené teritorium. Živí se výhradně rostlinnou potravou, kterou doplňují jen o mravence, termity, případně houby.