Hrozba z pravěku: žralok šotek připomíná vetřelce
Žraloci nahánějí hrůzu – ale my vám dnes představíme druh, který je ještě děsivější než jakýkoliv jiný.
Jmenuje se česky žralok šotek. Ale to vůbec není výstižné. Anglický výraz „goblin shark“ znamená spíše žralok skřet. A to mnohem lépe ukazuje na výraz i tělesné znaky tohoto abnormálního tvora.
Žralok šotek (Mitsukurina owstoni) je jediným žijícím druhem žraloka z čeledi hlavorohovitých. Je považován za živoucí fosilii, neboť se za milion let vývoje téměř nezměnil.
Žralok šotek patří k těm nejzáhadnějším žralokům, které známe. Nevíme o něm, jeho chování ani způsobu života prakticky nic – ale i to, co známe, je fascinující. Tito žraloci žijí v hlubinách, k povrchu se vynořují jen výjimečně. Pod 1200 metrů není šance na ně narazit, přitom se vyskytují po celém světě: biologové je pozorovali v Indickém, Tichém i Atlantickém oceánu, nejvíc pozorování ale pochází z okolí Japonska. Právě tam je také vědci na konci 19. století poprvé objevili. A byl to docela šok…
Šotek může měřit skoro 4 metry, patří tedy k těm větším druhům žraloků. Vědci ale spekulují, že by v hlubinách mohly žít i exempláře o velikosti 5–6 metrů. Pozorovaných žraloků šotků je však tak málo, že jde opravdu pouze o spekulace. Nejděsivější je na nich jejich čelist.
VIDEO: Filmoval žraloky, přišel při tom o nohu
Na první pohled vypadá normálně jako čelist jakéhokoliv jiného žraloka. Ale jakmile šotek zaútočí na svou kořist, ukáže se její pravá podstata: tlama je vysunovací. Podobně jako u filmového Vetřelce – čelist žraloka se umí vysunout několik desítek centimetrů dopředu. A žralok tak snadno překvapí zvíře, které s tímto evolučním trikem napočítá.
Tlama z hororu
V této tlamě mají šotci několik řad zvláštně zahnutých jehlovitých zubů speciálně uzpůsobených k tomu, aby trhaly kusy masa z kořisti. Šotkové se živí nejčastěji chobotnicemi, sépiemi a ti největší si zřejmě troufnou i na velké krakatice. Jsou tak vedle vorvaňů jediným dalším zvířetem, které si dovolí zaútočit na tyto obrovské hlavonožce. U menší kořisti fungují čelisti ještě účinněji: sval podobný jazyku doslova vcucne bezobratlého tvora až do žraločího žaludku.
Jediná bílá velryba na světě na lodě neútočí. Jmenuje se Migaloo
Tělo šotka je celé bílé, některé exempláře ale měly i růžovou barvu; celkový pohled na žraloka je tedy značně děsivý. Vědci zatím mohli zkoumat pouhých 45 kusů žraloků šotků; prvního teprve roku 1985. I v pozorování těchto žraloků je ale několik podivností: většina kusů byla viděna těsně po nějakém zemětřesení. Je možné, že právě seismické vlny jsou tím, co způsobuje vynořování žraloků z temných hlubin.