reklama

VIDEO: Filmoval žraloky, přišel při tom o nohu

Pozor, následující článek není vhodný pro citlivé jedince ani menší děti. Video obsahuje násilné scény.

Na Prima ZOOM vám přinášíme spoustu dokumentů o žralocích a dalších nebezpečných zvířatech. V televizi to vypadá, že natáčení je docela pohoda. Omyl. Podívejte se na video, které vám ukáže, jak moc nebezpečné to může být i pro ty nejlepší odborníky.

Stalo se to roku 2002, když špičkový expert na mořský život Erich Ritter natáčel dokument o tom, jak žraloci loví. Dokument nazvaný Anatomy of a Shark Bite se zapsal do dějin filmařiny: kořistí žraloka se totiž stal přímo při natáčení sám Eric Ritter.

Natáčení s příchutí krve

Ritter a jeho tým točili dokument pro společnost Discovery. Měl pojednávat o tom, jak vypadá žraločí kousnutí. Filmaři natáčeli ve volné přírodě, na Bahamách. Vyhlédli si žraloky bělavé, až 2 metry dlouhé zabijáky s velmi agresivní povahou. Výhodou mělo být, že tito predátoři rádi loví i na mělčinách – Erich Ritter tedy krmil žraloky přímo z ruky, když stál po pás v křišťálově průzračné vodě. A pak se všechno pokazilo…

První VIDEO krakena: obří hlavonožec v přirozeném prostředí

Kde žraloci útočí nejčastěji: Asi k 80 procentům útoků žraloka na člověka dochází v hloubce pod 180 centimetrů. Žraloci, a to i ty největší druhy, dokáží díky tvaru svého těla plavat a útočit i v hloubce několika desítek centimetrů. Pach krve, který žraloci cítí na celé kilometry, totiž přilákal i další žraloky – mimo jiné i velmi nebezpečné žraloky citronové a černocípé. Větší a silnější druhy žraloků se vrhly na kousky ryb a to mezi bělohlavými žraloky způsobilo zmatek. Práv tento druh žraloků patří mezi nejzvědavější; když je něco zaujme, tak se snaží zjistit, oč jde. A protože jejich nejlepším smyslem je chuť, analyzují neznámé věci tak, že se do nich zakousnou.

A právě to se stalo Erichu Ritterovi. Jeden ze žraloků bělavých, naštěstí menší kus o váze jen asi 120 kilogramů, se mu zakousl do nohy a začal filmaře táhnout na hloubku. Riter měl vlastně štěstí v neštěstí, protože žralok mu jen vyrval z lýtka kus masa – prakticky celý lýtkový sval. Naštěstí ale muže neodtáhl do hloubky, to už by Erich Ritter nepřežil.

Vědci sice okamžitě přišli na pomoc záchranáři, takže nepřišel o život, nohu mu však už nezachránili. Dnes sice opět normálně chodí, ale míst nohy má moderní protézu…

První pražské slůně živě ze ZOO Praha

reklama