Hadí invaze na jižní Floridě. Přemnožily se pětimetrové krajty!
Jak to vypadá, když se přemnoží hadi? Obrovští hadi schopní zabít aligátora?
Jak lákavě by zněl titulek: „Florida čelí přemnožení krajt.“ Nebyl by daleko od pravdy, neboť vědci v močálovité oblasti Floridy zvané Everglades opravdu čelí dramatickému nárůstu počtu exotických krajt. Ty samozřejmě nezaplavily celou Floridu, ale tam, kde se několikametroví hadi přemnožili, jsou skutečným problémem.
Před několika lety byla v národním parku Everglades brokovnicí zastřelena krajta tmavá o délce 4,88 m. Vyrušili ji uprostřed oběda, kterým se stal dospělý jelen. Jen takováto krátká zpráva dokáže nahnat husí kůži. K tomu si přidejte, že podobných hadů se v močálech národního parku skrývá více a i jejich menší „kolegyně“ se staly pro tuto oblast Floridy opravdovou pohromou.
Invazní, tedy nepůvodní, leč rychle se šířící druh, se stal námětem i nechtěnou hvězdou novinových i televizních zpráv. Kde se na jihu USA vzal had, který je domovem v jihovýchodní Asii? Američané si za invazi mohou z velké části sami, neboť obliba těchto hadů coby mazlíčků je nezvykle vysoká. „Během minulých třiceti let sem bylo dovezeno kolem tří tisíc kusů těchto zvířat,“ říká Robert Reed v příspěvku na biologické konferenci.
Odhady počtu chovaných krajt v celých USA jsou mnohem vyšší, National Park Service U.S. Department of the Interior udává 112 000 jedinců. V roce 2005 chovalo v USA plazy kolem 11 milionů lidí a obchod s nimi dosahoval výše dvou miliard dolarů. Jenže čas od času přerostou hadi možnosti terária nebo samice naklade desítky vajec – a najednou jsou z háďat spíše než přátelé příživníci. Jedna z teorií, která by mohla vysvětlit vznik invazního ohniska, se zaštiťuje hurikánem Andrew. Ten v roce 1992 pustošil oblast jižní Floridy a mimo jiné poničil obchody s domácími mazlíčky. Ne každý chovatel, který se chce svého hada zbavit, má to srdce ho zabít. „Humánním“ řešením je vypuštění do volné přírody. Klimatické podmínky pro krajty jsou na Floridě vynikající, dostatek potravy se tady najde taky, takže nic nebrání úspěšnému rozmnožování. Výsledkem je prudký pokles stavu některých savců, jako jsou mývalové či opposumi, a prudký nárůst počtu hadů. Nikdo neví, kolik se jich v močálech skrývá, jisté však je, že hodně. Mnohem více, než by bylo zdrávo.
Důkaz nám dal křeček
Křeček floridský (Neotoma floridana) žije na ostrově Key Largo a patří mezi ohrožené druhy, které biologové sledují pomocí očipovaných jedinců. Právě čip v těle jednoho z nich vedl k objevení velké krajty. "Dostali jsme ji jenom proto, že snědla křečka floridského, kterého kolegové předtím očipovali jako ohrožený druh. Takže jsme chtěli lokalizovat křečka a čekala na nás krajta. Zabili jsme ji a v žaludku jsme našli křečky dva," potvrdil biolog Reed. Hadi už mají na svědomí i lidské oběti včetně dítěte. Televize CBS zveřejnila záznam muže volajícího na tísňovou linku, kam vzlykajícím hlasem oznámil, že „ten náš stupidní had zabil naše dítě“.
Podle toho, že muž mluví o „našem“ hadovi, se dá předpokládat, že šlo o „domácího miláčka“, což televize vzápětí potvrdila. Podle informací z CBS mají hadi na svědomí od roku 1980 nejméně 12 lidských životů. „Odhaduji, že v Everglades je 150–170 000 krajt,“ odpovídá Rodney Baretto z Wildlife Foundation of Florida na otázku týkající se množství hadů ve zdejších mokřinách. A kolik jich tady má být? „Nula!“ říká rezolutně. Jediný nepřítel, krom člověka, schopný ulovit krajtu, je aligátor. Ale ti takovou invazi zastavit nemohou.
Video aligátor versus krajta zde:
Vědci se snaží hady odchytávat, ovšem cílem není jejich přímá likvidace, jako spíše detailní prozkoumání životních nároků a vyhledání způsobu snížení populace. Jenže to půjde jen velmi těžko. Everglades jsou poměrně nepřístupné a samice naklade do skrytého hnízda průměrně 50–60 vajec. Vypadá to, že tady mohou hollywoodští filmaři hledat látku na filmový trhák přímo v terénu.
Text Topi Pigula