Had se superschopností: Proč ovládají krajty geometrii?
Vědce šokoval dokonalý navigační systém u krajty tmavé. Je zcela precizní!
Krajta tmavá (Python bivittatus) má vnitřní kompas, který jí umožňuje doplazit se domů po téměř rovné trase, i když se ocitne ve vzdálenosti desítek kilometrů. Informovali o tom američtí vědci, které citovala agentura AFP.
Krajty dorůstají délky přes pět metrů a patří mezi nejdelší plazy na světě. Původem jsou tito hadi z jižní a jihovýchodní Asie, ale uchytili se a značně rozšířili v jihofloridském národním parku Everglades, kam se patrně dostali coby vyhození domácí mazlíčci. Novému životnímu prostředí se přizpůsobili tak dokonale, že se stali vážným ohrožením několika původních druhů, které loví.
Vědci odchytili šest krajt v parku Everglades, umístili je do uzavřených přepravek a odvezli na místa vzdálená 21 až 36 kilometrů. Zvířatům implantovali radiolokátor a sledovali jejich pohyb s pomocí GPS. Měřili jejich směr a rychlost pohybu.
Všichni hadi se okamžitě zorientovali směrem k místu, kde byli odchyceni a pět ze šesti sledovaných hadů se vrátilo do okruhu pěti kilometrů od místa odchytu. Šestý se cestou odchýlil z trasy.
Hadi se "domů" plazili 94 až 296 dní, což dokazuje "značnou motivaci dostat se na původní místo", uvedli vědci ve studii zveřejněné v časopise Biology Letters. "Tato studie dokazuje, že krajty tmavé mají schopnost orientace a navigace," napsali autoři. Podobné schopnosti se zatím u žádného jiného druhu hadů neprokázaly.
ČTK