Mají domácí mazlíčci pozitivní vliv na náš mozek? Nová studie má jasno
Pes či kočka zpříjemňují domácnost nejednoho seniora. Milá zvířecí společnost má však vliv i na mentální zdraví, konkrétně dlouhodobé snižování kognitivních schopností v důsledku stárnutí.
„Dřívější studie naznačovaly, že pouto mezi člověkem a zvířetem může mít zdravotní přínosy jako snížení krevního tlaku a stresu. Naše výsledky ukazují, že vlastnictví domácích mazlíčků může také chránit před kognitivním úpadkem,“ řekla doktorka Tiffany Braley z Michiganské univerzity, stojící za aktuálním výzkumem zaměřeným na vlastnictví psů a koček.
Zvíře v domě, zdravý mozek
Vědecký tým pod vedením Braley využil informací získaných z testování amerických seniorů kvůli zdravotnímu pojištění. Z rozsáhlých dat se podařilo vybrat 1 369 starších lidí s průměrným věkem 65 let, kteří měli na začátku zkoumání zcela normální kognitivní schopnosti – to znamená, že v testech zahrnujících základní matematické operace či vybavování slov dosáhly určitých hodnot. Více než polovina z nich (konkrétně 53 %) vlastnila nějakého domácího mazlíčka, velká část z nich (32 % z celkového vzorku) navíc zvířata vlastnila už více než pět let.
Zmíněným seniorům byly měřeny kognitivní schopnosti po dobu dalších šesti let. Následně vědci spočítali, jaký je vztah této mentální zdatnosti a možného vlastnictví zvířete – a asi není překvapením, že se skutečně podařilo najít jednoznačnou spojitost. Kognitivní schopnosti seniorů se podle očekávání v průběhu let snižovaly, ovšem u majitelů zvířat k tomu docházelo pomaleji – a nejlépe na tom byli dlouhodobí vyznavači zvířecí společnosti, tedy skupina lidí, kteří kočku či psa vlastnili déle než pět let.
Detailnější demografická analýza ukázala, že kognitivní pokles byl nejmenší mezi majiteli zvířat, kteří byli zároveň afroamerické etnicity, vysokoškolsky vzdělaní a muži. Zatím však není jasné, proč jsou na tom zrovna tyto skupiny majitelů zvířat kognitivně nejlépe.
Vliv mazlíčků
„Vzhledem k tomu, že stres může negativně ovlivnit kognitivní funkce, by mohly potenciální účinky chování domácího mazlíčka na snižování stresu poskytnout věrohodné vysvětlení našich zjištění,“ řekla Braley. Navíc přítomnost zvířete v domácnosti může podporovat i pohybové aktivity seniora, což je pro udržení mozku v kondici pochopitelně také důležité.
Není pochyb o tom, že bude zapotřebí většího množství výzkumů, abychom byli schopni určit, jak přesně výše popsané vztahy fungují. Výsledky napříč řadou studií však přinášejí závěry, jež musí každého milovníka psů a koček potěšit – přítomnost chlupatého miláčka v domácnosti je totiž podle všeho nezpochybnitelným přínosem pro tělo i duši.
ZDROJ: Science Daily