Mazlíte se rádi? Dobře děláte!
Všichni víme, jak stresující život dokáže být. Řada výzkumů však ukazuje, že s nástrahami každodennosti se dospělí i děti lépe vyrovnávají, když se nebojí fyzického kontaktu. K čemu je mazlení užitečné?
První okamžiky v životě dítěte jsou důležitější, než by se mohlo zdát. Novorozenec si velmi rychle vytvoří základní povědomí o svém prostředí, a pokud se necítí zcela v bezpečí, může se to poměrně výrazně odrazit v jeho dalším životě. Proto se také stále častěji doporučuje, aby porodnice umožnily matkám delší kontakt s nově narozenými dětmi, jelikož díky tomu děti dosáhnou lepšího spánku, méně stresu a pláče. Nejde však jen o děti.
Kontaktem proti stresu
Jeden výzkum se kupříkladu zabýval dětmi v inkubátoru, z nichž jedna skupina podstoupila takzvanou terapii dotekem a každý den si užívala kontakt s dobrotivými ošetřovatelkami. Novorozenci ve druhé skupině tuto proceduru nepodstoupili a bylo to znát. Děti z první skupiny méně plakaly a při kontaktu se jejich srdeční tep zklidnil, odmalinka se tak učili hřejivosti lidského dotyku. Pro mnoho z nás je však ještě důležitější vliv těchto návyků na chování v dospělosti.
Trio amerických vědců ve složení James A. Coan, Hillary S. Schaefer a Richard J. Davidson totiž už před deseti lety naznačilo, jak důležitý je mezilidský kontakt v páru. V zajímavém experimentu byl vždy jeden z páru vystaven hrozbě slabého elektrického šoku. Někdy byl člověk v takovou chvíli sám, jindy ho držel za ruku cizí člověk a nakonec byl v kontaktu s rukou svého partnera. Sledování mozků pomocí magnetické rezonance ukázalo, že když víme o blížícím se elektrickém šoku, předjímáme bolest – dosud nic zvláštního. Jenže pokud účastníky držely za ruku jejich drahé polovičky, byl strach výrazně menší. Tento jev však nebyl zjištěn v případech, kdy účastníky drželi za ruku cizí lidé. Potřebujeme tedy kontakt se svými blízkými, díky němuž se cítíme lépe i ve chvílích ohrožení a snadněji zvládneme nepříjemné situace.
Důležitost mazlení
Co z toho plyne? Fyzická blízkost je pro nás zásadní, snižuje stres a souvisí i s dalšími zdravotními faktory. A to platí jak pro děti, tak pro dospělé. Nejspíš jste narazili na obavy z toho, že když se rodiče s dítětem až příliš mazlí, je pak rozmazlené a potřebuje kontakt za každou cenu. To jsou však hlavně babské pověry, jež se nezakládají na žádném vědeckém podkladu; ba naopak, předloňský výzkum naznačil, že čím větší péče (po psychické i fyzické stránce) se dětem dostalo, tím lépe se pak vyrovnávaly s nástrahami života. A tak se nebojte dát své emoce najevo více než jen slovy – děti i vaši blízcí dospělí to jedině ocení. Posílíte tím vztahy mezi sebou navzájem a zároveň uděláte i něco pro své vlastní zdraví. No není to ideální kombinace?
Text: MS