Hormon lásky u psů: co na vás mazlíček miluje?
O psí lásce žádný páníček nepochybuje. Co se však ve věrném zvířeti odehrává, když se mu podíváte do očí? Hormon oxytocin způsobí, že šťastný pes dokáže ignorovat i potenciální nebezpečí…
Hormonem lásky bývá obvykle nazýván oxytocin. Ten souvisí i s důvěrou a dalšími pozitivními emocemi. Ovlivňuje třeba vývoj plodu v těle matky a kojení. Jeho přítomnost je nezbytná při budování vztahu mezi matkou a dítětem. Nejedná se však o zdaleka jediný vztah, při němž oxytocin hraje klíčovou roli; stejně totiž funguje ve vztahu mezi člověkem a psem. Jak to?
Oddaná láska psů
Když se podíváte svému psovi do očí a usmějete se na něj, obvykle se dočkáte pozitivní odezvy v podobě vrtění ocasem a snahy vás olíznout. To však není zdaleka všechno, v těle zvířete se totiž zvyšuje právě hladina oxytocinu a lze říct, že díky úsměvu vás pes miluje ještě víc než předtím. To bychom relativně očekávali, že? Jenže psí láska jde ještě mnohem dál, za hranice zvířecích standardů. Podle nedávné studie finských vědců z Helsinské univerzity psi tak rádi vidí váš usměvavý obličej, že kvůli němu jsou dokonce schopni ignorovat možné nebezpečí.
Jak se vědcům podařilo zkoumat emocionální stavy psích mazlíčků? Použili originální metodu sledování jejich očních zorniček. Jak řekl profesor Outi Vainio, vedoucí výzkumu, sledování zorniček bylo dosud využito pouze u výzkumů opic a lidí, u psů se jedná o novinku.
Hormon lásky překoná nebezpečí
Vědci tedy psům podali dávku oxytocinu a sledovali jejich reakce, tedy směr pohledu a emoční rozrušení na základě rozšířenosti zorniček. Standardně, bez dodaného oxytocinu, se psi snažili kontrolovat své prostředí a zaměřovali pozornost na potenciálně ohrožující faktory okolí; z lidských tváří je nejvíce zaujala ta rozzlobená, značící možné riziko. Po zvýšení hladiny oxytocinu však byl pud sebezáchovy překonán a usmívající se lidský obličej zaujal psy mnohem více než jakákoli možná nebezpečí. Hormon lásky, oxytocin, tak ovlivňuje nejen to, jak se pes cítí, ale zjevně i interpretaci podnětů z vnějšího světa. To vše svědčí o vysoce vyvinutém prosociálním chování, což zrovna u psů překvapí asi málokoho. Je však zajímavé, že spokojený páníček je pro psy možná důležitější než hrozící nebezpečí. Těžko říct, jestli by výsledky u jiných zvířecích druhů byly takto výrazné – psi jsou prostě nejlepšími přáteli člověka!
Text: MS