Dokázali jsme to! Člověk vyhubil další nádherné zvíře. Odskákala to nejkrásnější šelma Tchaj-wanu
Je to oficiální: tchajwanský pardál obláčkový vymřel. A může za to s největší pravděpodobností člověk…
Mezinárodní vědecký tým hledal stopy levhartů obláčkových na Tchaj-wanu posledních 13 let. Po vyhodnocení tisícovek hodin záznamů z kamer, svědectví místních i stop v přírodě se vědci shodli: pardáli obláčkoví zde už nežijí.
„Tento druh na Tchaj-wanu vymřel,“ prohlásil zoolog Chiang Pojen v rozhovoru pro Taipei Times.
Levhart obláčkový je výjimečná šelma – má extrémně dlouhé špičáky, takže připomíná pravěké šavlozubé tygry. Měl čtyři poddruhy, teď už zbyly jen tři – poté, co vymřel ten tchajwanský, žije ještě levhart obláčkový v Číně, Nepálu a na Sumatře a Borneu.
Za vymření nese odpovědnost člověk. Levharti byli na Tchaj-wanu oblíbenou kořistí pašeráků, kteří je zabíjeli hlavně kvůli barevné a kvalitní kožešině. Biologové už nepozorovali žádné pardály v tchajwanské přírodě několik desítek let, ale protože jde o zvíře velmi nenápadné a opatrné, věřili, že se pardáli stále někde skrývají. Teď už je to však prakticky vyloučené… Naposledy došlo k přímému pozorování roku 1986.
Zubní rekordy ve světě zvířat: NEJostřejší, NEJvětší i NEJdivnější
Biologové však překvapivě označují oficiální potvrzení toho, že levharti na Tchaj-wanu vymřeli, za dobrou zprávu. Se zmizením této šelmy z přírody už byli smíření. Věří ale, že oficiální informace změní postoj obyvatel ostrova k ochraně přírody.
Obecně platí, že kočkovité šelmy patří celosvětově mezi extrémně ohroženou skupinu zvířat. Zároveň platí, že pokud se podaří dostat do povědomí místních obyvatel potřebu ochranu druhu, tak se z něj stane tzv. vlajkový druh. Ten "může za to", že se díky ochraně druhu dostane i na ochranu jeho prostředí. A díky tomu se "sveze" i celá plejáda dalších organismů.