Dinosauří kanibalové: hlad před 70 miliony lety
Že kanibalismus mezi dinosaury zřejmě existoval, není mezi vědci sporu. Opravdových důkazů však existuje hrozně málo.
Dinosaurus gorgosaurus
Jeden z nich byl objeven roku 1996 v jižní Albertě. Tamní vědec při paleontologickém výzkumu nalezl kosti gorgosaura –„jen“ desetimetrového příbuzného slavného tyranosaura. Až 13 let poté úplnou náhodou objevil jiný paleontolog detail, který z nálezu dělá jeden z nejdůležitějších objevů všech dob. Mezi zuby gorgosauru našel zaklíněný zub jiného gorgosaura.
Na paleontologie je úžasné, že dokáže z něčeho tak prostého odvodit spoustu závěrů – a vytvořit celý příběh... o přizpůsobivosti dinosaurů.. Phil Bell, který zub v čelisti objevil, právě tohle udělal. A zní to naprosto logicky. Zub zaražený v čelisti způsobil dinosaurovi zranění, které se nezahojilo. To znamená jediné – dinosaur musel zranění krátce poté podlehnout. Buď spolu oba dinosauři zápasili a slabší prohrál, anebo ho silnější sežral, když našel jeho mrtvolu.
Co vyprávěl zub
To je však méně pravděpodobné – proč by dinosaurus požíral právě čelist, na níž je málo masa? Mnohem reálnější je, že se zuby dostaly do tlamy nepřítele při nějaké formě souboje – ať už o samici nebo o kořist. Určitě však druhého dinosaura sežral, takže jde o důkaz pravěkého kanibalismu.
Gorgosaurus
Bell a jeho lidé studovali ránu do těch nejmenších detailů: při analýze zjistili, že vznikla podobnou silou, jako kdyby gorgosaura kousl dvoutunový bílý žralok. „Žraloci jsou pro nás dobrý skvělý příklad – stává se docela často, že se jim z čelisti zub vylomí a zasekne se do jeho kořisti. A podobné to zřejmě bylo i u našeho gorgosaura…“
Další částí skládačky je fakt, že gorgosaurů bylo v oblasti jižní Alberty zřejmě obrovské množství. Nálezy ukazují, že byli zdaleka nejpočetnějším masožravým dravcem, který zde před 70 miliony lety žil. Je tedy víc než jisté, že mezi hladovými přemnoženými gorgosaury muselo docházet k bojům o kořist…
Další důkazy? Máte je mít!
Kromě tohoto nálezu existuje jediný další doklad o kanibalismu u dinosaurů. Pochází z Madagaskaru a byl objeven až roku 2003. Našel ho geolog Raymond Rogers při výzkumu ostrova. Na ocase kostry masožravého majungatholuse našel stopy po zubech dinosaura stejného druhu.
Podívejte se na rekonstrukci televize BBC: tak mohla tato situace před 65 miliony lety vypadat:
V tomto případě se dalo vyloučit zavinění jiným druhem dinosaura – na relativně malém Madagaskaru totiž jiný tak velký druh dravce nežil. Přestože rekonstrukce BBC naznačuje, že ke zraněním došlo při souboji, paleontologové jsou k této verzi spíše skeptičtí. Majungatholus byl totiž především mrchožroutem zaměřeným na pojídání libovolně dlouho zdechlé kořisti. Je tedy pravděpodobné, že zástupce vlastního druhu nezabil, ale našel ho už pošlého…