5 strašidelných videí s nejnebezpečnějšími hady planety
Málokterý živočich je tak krásný i děsivý zároveň jako had, který v přirozeném prostředí předvádí vskutku impozantní kousky. Ostatně přesvědčte se sami v sérii zajímavých videí.
Hadi fascinují lidstvo celá staletí. Jejich schopnost pohybu, ladné vlnění během plazení, vystrkování jazýčku či hrůzu nahánějící jedové zuby. To jsou atributy, které si při zmínce o těchto na oprvní pohled hladkých (nikoli však slizkých) plazech vybavíme. A ne náhodou. Hadi jsou totiž doopravdy úchvatná stvoření, důkazem čehož je následujících pět příkladů z jejich přirozeného prostředí. Že nahánějí hrůzu? Bezpochyby. Ale uznejte sami, že z nich nedokážete odtrhnout oči.
Jarní hadí rojení
Užovka proužkovaná se proslavila kanadskými zimovišti s obrovským nahromaděním jedinců. Sice se občas tvrdí, že důvodem je vzájemné zahřívání, není to však pravda, neboť hadi mají teplotu stejnou jako okolní prostředí, sami aktivně žádné nevyrábějí, a tudíž se vzájemně zahřívat nemohou. Hadi takto zkrátka společně přezimují a hibernují na místě s větší koncentrací tepla. Jakmile se oteplí, začínají vylézat, aby teplo ze slunečních paprsků a ohřáté půdy nasáli. Doslova tak začnou vytvářet hadí koberce, které jsou naprosto úžasné:
Vypouštění hadů
Jestli jsou hadi v nějaké zemi skutečným problémem, je to Indie. Studie Světové zdravotnické organizace (WHO) odhaduje, že během 20 let zemřelo na hadí uštknutí přes milion osob. Traduje se, že za vším stojí podnikavost Indů, kteří začali velké množství hadů chovat poté, co britská správa chtěla problém s přemnoženými hady vyřešit vykupováním jejich mrtvol. Indové však hady v divočině nechytali, ale začali je podomácku chovat, aby je mohli zpeněžit. Po odhalení ze strany Britů byl odkup zabitých hadů zastaven a Indové začali zvířata vypuštět do divočiny. Vypouštění přitom vypadalo zhruba takto:
Létající hadi
Věděli jste, že existují létající hadi? Bojgy jsou plazi, kteří obratně šplhají po stromech a jsou schopní lovit ptáky a vybírat jim hnízda. Jenže přesouvat se ze stromu na strom tím, že slezou dolů a následně znovu vylezou nahoru, je časově i energeticky náročné. Proto je evoluce vybavila schopností „létat“. Některé bojgy umí roztáhnout žebra a změnit profil těla tak, že při pádu neklesají kolmo k zemi, ale plachtí. Na letové schopnosti bojgy rajské se můžete podívat ve videu:
Kobra versus veverka
Veverky kapské žijí v jižní Africe, kde spolu obývají celé kolonie. Pospolitý život má výhodu v tom, že pokud jedinec zpozoruje ohrožení, může varovat ostatní. A žádné ohrožení není tak velké, jako když se v okolí objeví kobra. Samice, která uzře kobru, obratem chrání svou noru před smrtícím útokem, neboť v boji v podzemí má kobra jasně navrch. Jakmile se ale souboj přesune na povrch, můžete si být jistí, že se síly začnou povážlivě vyrovnávat:
Mambě neutečete
Mamba černá sice doopravdy černá není, neboť na rozdíl od kobry černé vládne spíše šedivým zbarvením, faktem ale zůstává, že se jedná o jednoho z nejdelších jedovatých hadů Afriky. Na krátkou vzdálenost je navíc nepříjemně rychlá a dokáže se pohybovat rychlostí až 16 km v hodině, což je v přepočtu působivých 5 metrů za vteřinu! Pokud by tedy zaútočila na člověka, velmi pravděpodobně by jí nedokázal utéct. Naštěstí pro nás ale mamba raději vyhledává úkryty. I když i útoky z nich nahánějí hrůzu: