„Černé labutě“ mohou zničit celé populace zvířat, varují vědci
Co jsou to černé labutě a jaký vliv mají na naše životy? Celé populace zvířat jsou kvůli tomuto jevu v ohrožení a netýká se to pouze zvířecí říše, nýbrž i naší společnosti…
Pod označením „černá labuť“ se ukrývá velmi nepravděpodobná a nepředvídatelná událost, která se však přesto občas stane. Mezi takové případy se řadí krachy burz či živelné katastrofy. Přestože nemůžeme říci, kdy a v jakém rozsahu se takové události přihodí, musíme se na ně připravit, jelikož následky bývají často zdrcující. Nová studie poukázala na to, že podobné případy se týkají i zvířecích populací, které jsou kvůli nim ve velkém ohrožení
Historie hovoří jasně
Sean Anderson a jeho kolegové z University of Washington zkoumali celkem 609 populací ptáků, savců a hmyzu. V dostupných datech o jejich počtech hledali výkyvy, které rozhodně nebylo možné předpokládat, a přitom měly zásadní vliv na budoucnost dané populace. Zjistili, že například mezi volavkami popelavými v Anglii došlo ve 20., 40. a 60. letech 20. století k rozsáhlému vymírání, z něhož se populace musela řadu let oklepávat. Čím to bylo způsobeno?
Zrovna v tomhle případě jsou na vině nejspíše kruté zimy, kvůli kterým měli ptáci nedostatek potravy a vymírali mnohem výrazněji než jindy. A to je problém, jelikož reprodukční schopnosti každé populace jsou omezeny, zatímco možnost jejich vymírání nikoli. Takže pokud se odehraje takto neočekávaná událost, v závislosti na její závažnosti trvá řadu let, než se daná populace dostane na původní množství.
Globální ohrožení?
Tým vědců zkoumal ty události, jež se vyskytly pouze jednou za 10 tisíc let, pravidla tedy byla poměrně přísná. Přesto se podařilo takové odchylky nalézt u 4 % zkoumaných populací. Obvykle se jednalo o důsledek epidemie či vlivu počasí, tedy nepředpokládatelných faktorů. „Časem budeme zřejmě svědky více takových událostí kvůli extrémnějším výkyvům v počasí,“ dodal Anderson.
Badatelé proto apelují na přírodovědce, kteří zvířata sledují, aby minimalizovali dopad těchto událostí. Samozřejmě že není možné výskyt epidemie předjímat, bylo by však dobré se postarat o to, aby všechny populace byly dostatečně velké a snížila se tak šance na jejich kompletní vyhubení nečekanou katastrofou. A to především proto, že takové situace budou vinou klimatických změn stále častější…
Text: MS