7 tipů jak cestovat (skoro) bez plastů

Plasty jsou žhavé téma. A pro cestovatele zvlášť. Často totiž míříme do oblastí, kde s plastovým odpadem mají už tak dost problémů a každý další kelímek nebo láhev navíc, situaci rozhodně nepomáhá. Člověk nemůže kroutit hlavou nad nepořádkem a přitom k němu sám přispívat. Naštěstí ale existuje řešení. K čistší planetě můžeme na svých cestách přispět všichni. Tady je 7 tipů jak.

Nepoužívejte plastová brčka

Když vám někdo k nápoji nabídne jednorázové plastové brčko, odmítněte. Jestli se bez něj přesto neobejdete, vozte si svoje. Dnes už se dají koupit brčka bambusová nebo kovová. V batohu nezaberou žádné místo a na to, kolikrát je použijete, jsou opravdu levná. Plastových brček na palubě se postupně zbavují i letecké společnosti. Aljašské aerolinky je přestaly používat letos v květnu, společnost American Airlines v červenci kromě brček zrušila i plastová párátka a vrátila se k dřevěným. Stejnou cestou jdou i velké hotelové řetězce.

Noste si vlastní nákupní tašky

Nebuďte líní a přibalte si lehkou plátěnou tašku na nákupy. Nikdy nevíte, kdy se vám bude hodit. Těch pár věcí, které nakoupíte k večeři, se vám do ní určitě vejde.

Vozte láhev na vodu (a filtr)

Pokud cestujete do zemí, kde z kohoutku teče pitná voda, není důvod kupovat si několikrát denně novou láhev s vodou. Jsou ale místa, kde je pitná luxus. Pak máte na výběr ze dvou možností. Buď si koupíte velkou láhev vody místo několika menších lahviček a budete si z ní každý den dolévat. Nebo zainvestujete do filtru na vodu.

Jezte v restauracích a kavárnách

Zní to samozřejmě, ale není. Lidé si zvykli kupovat jídlo s sebou. A s každým takovým jídlem si kupujete i plastový obal, plastové příbory a pár igelitek navíc. Jídlo s sebou produkuje neuvěřitelné množství odpadu. Proto zpomalte, vyhlédněte si příjemnou místní restauraci nebo kavárnu a sedněte si tam. Uvidíte, jaká je to změna pít kávu ze skutečného šálku místo plastového nebo papírového kelímku.

Vozte si vlastní toaletní potřeby

Většina hotelů vám je sice nabídne, ale nechte je ležet tam, kde jsou. Lákavě zabalené, voňavé šampóny, mýdla a krémy v malých plastových lahvičkách, které po jednom použití končí v koši. Raději si vozte vlastní. Tuhé mýdlo a tuhý šampon zabere rozhodně méně místa, než těžké lahvičky tekutých přípravků.

Ubytujte se v hotelu, který omezuje spotřebu plastů

Jestli vám skutečně jde o to zanechat za sebou co nejmenší uhlíkovou stopu, najděte si hotel, který smýšlí stejně. Čím dál víc ubytovacích zařízení se hlásí k udržitelnému způsobu života: recykluje, šetří vodou, využívá lokální farmáře pro přípravu jídel apod.

Přemýšlejte

To je asi vůbec nejdůležitější. Většinu z toho, co děláme, děláme jen ze zvyku a jisté setrvačnosti. Něco použijete a vyhodíte. Ale když se už balíte na cestu, nutí vás to zamyslet se. Opravdu tohle potřebuju? Možná zjistíte, že když se bez toho obejdete na cestách, obejdete se bez toho i doma.

Zdroj:Traveller

Dana Řeháčková

šéfeditorka pořadu Prima Svět

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom