VIDEO: Jak se v Dillí opravdu dobře najíst na ulici, uvidíte na Primě PLAY
Planeta jídla vás na Primě PLAY zavede do ulic druhého nejlidnatějšího města světa.
Indické Dillí, kde žije kolem 20 milionů lidí, dokáže díky své tisíce let staré kulinářské historii zkombinovat ve své kuchyni směs sladkého a slaného, kyselého a pikantního. Druhé nejlidnatější město světa těží z nadbytku čerstvých regionálních produktů a koření. Hinduisté, kteří tvoří 80 % jeho obyvatel, jsou většinou vegetariáni, ale mohou konzumovat mléko. S příchodem islámu v Dillí začalo získávat na oblibě i maso. Že se dá v Dillí jíst na ulici od snídaně do večeře, se můžete přesvědčit v dokumentu Planeta jídla na Primě PLAY.
Co na dillíské ulici snídat? Začít musíte čajem masala, který se vaří z okořeněného mléka třeba s příměsí kardamomu (kardamovník obecný). K tomu sladký křupavý chléb.
Dillí je ale především mekkou kření, této po tisíciletí ceněné komodity, která zvýrazňuje chutě, chrání potraviny a léčí nemoci. Indické koření – kardamom, kurkuma (kurkumovník dlouhý), skořice a černý pepř – je důležitým obchodním artiklem a dillíská ulice Khari Baoli je největším obchodním centrem s kořením v celé Asii.
Mýty opředené kari
Základní směsí koření, bez níž se Indové neobejdou, je kari. Směsi, které se používají v „indické kuchyni“ po celém světě jsou v podstatě vynálezem Evropanů a slouží k urychlení přípravy indických jídel. V Indii tvoří tuto směs hlavně koriandr, kurkuma, červené chilli papričky a sůl. Další přísady jsou skořice, bobkový list, černý pepř a hřebíček. Opravdové indické kari se ale neobejde bez silně aromatické rostliny ločidlo čertovo lejno (Ferula assa-foetida). Pro Indy je natolik důležité, že jeho vývoz zákon zakazuje.
Kari kromě mnoha variant chutí nabízí i množství zdravotních benefitů. V prvé řadě stimuluje imunitní systém, snižuje riziko bakteriálních onemocnění, zlepšuje zažívání, snižuje riziko vzniku Alzheimerovy choroby a rakoviny jater a snižuje hrozbu infarktu.
Co tvoří typické indické kari a jak ho správně použít, se dozvíte v dokumentu Planeta jídla na Primě PLAY.
(mih)