VIDEO: Ekvádorská sopka Sangay vybuchla v roce 1934 a chrlí dodnes. Vypravit se na ni můžete s Prima PLAY
Nejaktivnější sopka Ekvádoru leží daleko od civilizace a výstup na ni není bez nebezpečí. Vydat se tam můžete s dokumentem Lovci sopek na Prima PLAY.
Nemusíte být profesionální vulkanolog, abyste se tu a tam nemohl ocitnout na vrcholku činné sopky. Náš dnešní tip je Sangay, nejaktivnější sopka v Ekvádoru. A to je v zemi, jejíž hlavní město leží na úpatí další činné sopky Cotopaxi, co říct. Sopka leží daleko od velkých měst na rozhraní And a Amazonie, takže se její východní svahy noří do záplavy džungle, zatímco západní jsou tvořené pustými lávovými poli, pozůstatky nedávných erupcí. Sangay měří 5230 metrů a jde o sopku strombolického typu. Vypravit se na ni můžete s dokumentem Lovci sopek na Prima PLAY.
První historické záznamy o výbuchu sopky pocházejí z roku 1628, více či méně pravidelné erupce pak probíhaly v letech 1728 až 1916. Sopka začala být aktivní znovu v roce 1934 a tak to zůstalo dodnes. Sangay ve své zhruba 500 000leté minulosti několikrát výrazně změnila svůj tvar – pozůstatky původních kráterů zničených erupcemi jsou zde stále dobře patrné.
Sopka je obklopena národním parkem Sangay, který je zapsán na seznamu světového přírodního dědictví UNESCO. Hora leží v odlehlé části Ekvádoru a není úplně snadné se k ní dostat. Další nesnáze čekají při výstupu (poprvé byl vrchol zdolán v roce 1934) – rozsáhlá pole sopečného popela mají místy sklon až 45 stupňů a sopka v pravidelných čtvrthodinových intervalech vyvrhuje lávové kameny. V roce 1976 byli těmito úlomky zabiti dva členové expedice, která měla sopku zkoumat.
Vypravit se na nejaktivnější ekvádorskou sopku Sangay se můžete s dokumentem Lovci sopek na Prima PLAY.
(mih)