Znáte vánočního parazita prodávaného v českých ulicích za těžké peníze?
Jmenuje se Viscum album, je jedovaté a na Vánoce by nemělo chybět v žádné rodině. Nezapomeňte se pod jmelím políbit.
Indické restaurace bývají provoněny santalem. Přesněji vonnými silicemi, které obsahuje santalovník bílý. České Vánoce mají svého zástupce z čeledi santálovitých (Santalaceae) taky. Najdeme ho v podobě jmelí.
Boží parazit
Jmelí hrálo důležitou roli v náboženské tradici u mnoha evropských národů a jako takové se „přelilo“ i do našich vánočních svátků. V předkřesťanském období lidé věřili, že ztělesňuje živoucího ducha a bylo symbolem života i ochranným talismanem. Germáni tuto rostlinu ztotožňovali s bohem jara a plodnosti Baldrem. Rostlina dokonce stála za jeho smrtí. Příběh má aspekty hollywoodského trháku a krváku. Bohyně Frigga, Baldrova matka si vyžádala od všech věcí na světě slib, že jejímu synovi neublíží. Bohužel jmelí uniklo její pozornosti, a tak potomek obrů Loki, kterému Baldr lezl na nervy, přiměl slepého boha Höda, aby větévkou jmelí zbavil jeho neoblíbence života.
jmelí bílé - vánoční jedůvka Zdroj: http://pixabay.com
Getafix se nemýlil
Vzpomínáte na Asterixova dobrodružství? Pokud ano, tak si jistě vybavíte Getafixe, druida, který vyráběl kouzelný nápoj, pointu všech galských eskapád. Jeden z nejvýznamnějších přírodovědců starověku Plinius starší v knize Naturalis historia o jmelí napsal toto: „Jmelí se v Galii vyskytuje jen vzácně; pokud je nalezeno, pak je sundáno ve veliké úctě, nejlépe šestého měsíčního dne, což je den, kterým začínají měsíce a roky a po třiceti letech vytváří nový časový úsek, den, kdy má měsíc již dostatek síly a ještě nedorostl poloviny. Galové ve svém jazyce nazývají jmelí ´všelék´. Podle svých zvyklostí připravují oběť a hostinu pod stromem, na kterém jmelí našli, a přivedou dva velké býky, jejichž rohy nejprve ověnčí. Kněz oblečený do bělostného roucha vyleze na strom a zlatým nožem jmelí odřízne. Rostlina je zachycena do bílého šátku. Potom jsou obětovaná zvířata a lidé prosí božstvo, aby nechalo dar, kterým je obdarovalo, přispět k jejich štěstí. Věří, že jmelí požité s nápojem přinese plodnost každému neplodnému zvířeti a působí jako léčivý prostředek proti jakémukoliv jedu. Tak hluboká úcta tohoto národa, většinou tak nedůležitým věcem.“ Ano, Getafix používal zlatý srp. Toto už nemůže být náhoda, naopak jasný odkaz na to, odkud tvůrci Asterixových dobrodružství mimo jiné vycházeli.
Jmelí 4 Zdroj: Pixabay
jmelí - jedovatý parazit Zdroj: http://pixabay.com