Nejstarší Babička ze všech! Legendární dílo Boženy Němcové slaví 170 let
Není mnoho knih, které by znal snad každý — v Česku i mimo něj. Jednou z nich je Babička od Boženy Němcové. Po generace ceněné dílo letos slaví 170 let od prvního vydání. První čtenáři tedy Babičku četli ještě za monarchie. My jsme se společně s Českým královským institutem v pořadu Prima Česko vrátili právě do míst, kde autorka slavného příběhu žila.
Babiččino údolí patří k nejvyhledávanějším turistickým cílům východních Čech. Lidé si tam s oblibou představují, jaký byl asi život za dob, v nichž se děj Babičky odehrával. „Babička byla prostá žena z lidu, obyčejná, ale i neobyčejná. Byla to osoba své doby a byla to žena, která se řídila poměrně přísnými mravními zásadami a tyto zásady šířila okolo sebe. Byla to žena velmi skromná, laskavá a pokorná,“ říká historik Pavel Fabini.
Nedílnou součástí díla Babičky Boženy Němcové je zámek v Ratibořicích. „Určitě to tady bylo jiné než dnes, protože za života vévodkyně tady probíhal čilý stavební ruch, protože si vévodkyně nechala zámek modernizovat pro svůj životní styl. Tady před zámkem, kde se nachází vzrostlý park, byl dříve hospodářský dvůr, který byl potom zbourán, aby mohl být postaven nový hospodářský dvůr,“ vypráví Ivan Češka, kastelán Zámku Ratibořice.
Legendární spisovatelku znají všichni
Na slavnou autorku vzpomínají i mladší ročníky. „Mně se vybaví, že Božena Němcová byla spisovatelka, že té Viktorce nějak utekl voják a že se zbláznila a hodila dítě do vody,“ vykládá před kamerou pořadu Prima Česko jeden z oslovených studentů.
A další návštěvník se přidává: „Vybavuji si kněžnu Zaháňskou, Hortenzii, byla její schovanka, Staré Bělidlo. Teď se tam chystáme na splav k Viktorce.“
A třetí oslovený upozorňuje na změnu doby. „Je rychlejší a hodnoty šly jiným směrem,“ uvádí s tím, že návrat k původním způsobům, které ctila hlavní postava Babičky, by byl těžký.
Kdo by se k nim ovšem chtěl vrátit, má možnost s knihou, kterou vydal Český královský institut. Je tenčí než dílo samotné, ale obsahuje všechna babiččina moudra i s ilustracemi. A také základní Babiččiny zásady. „Laskavost, moudrost, inspirace, rady do života a tak dál. Vypreparovali jsme z Babičky 116 autentických výroků, aby na každý den bylo jedno,“ uvádí Zdeněk Prázdný, ředitel Českého královského institutu.
Příležitostí připomenout si oblíbenou postavu je ovšem víc. Naskytla se třeba v pražských ulicích, kam vyrazily ženy přestrojené za babičky. Český královský institut je povolal, aby zdůraznily tradiční roli literatury a potěšily kolemjdoucí perníčky a babiččinými moudry.
„‚Pamatujte, že moudrému ne všecko vyjde'. Já si z toho odnesu, že všechno nevyjde a vždy si najdeme tu správnou cestu,“ říká první z těch, kteří si z mouder losovali. Další si pak vytáhl heslo ‚Bojácnost je prvá nemoudrost'.: „Já jsem to pochopila tak, že když se budeme bát, tak nikdy v životě nic nedokážeme a tím právě si dokazujeme, že jsme nemoudří.“
Třetí vylosované moudro znělo: ‚Dobré slovo najde dobrého místa'. „Rozumím tomu asi tak, že by se měly říkat dobré věci, že se to nakonec ve finále vyplatí.“
Domov Boženy Němcové stále není znám
Kde vlastně slavná Božena Němcová žila? Dům, v němž bydlela, známý je. Ovšem vedou se spory o tom, ve kterém bytě. Obyvatel, kteří jsou přesvědčeni, že to byl právě jejich byt, je dost. Mezi nimi je i Martin Kratoška, který na dotaz, zda v jeho bytě žila legendární spisovatelka, odpovídá jednoznačně: „Je to pravda. Jestli je můj byt slavný, už nevnímám, narodil jsem se tady.“ A dodává: „Babičku určitě znám, měli jsme ji v povinné četbě. Mojí nejoblíbenější postavou je Viktorka.“
Babička byla přeložena do desítek světových jazyků. A i když v dnešní uspěchané době možná těžko najdete čas na přečtení celé knihy, můžete se aspoň nechat inspirovat Babiččinými moudry.