Může být závislost na opiátech dobrou zprávou? V USA ano
Opiáty jsou z hlediska drogového zneužití velkým problémem nejen v USA. Nicméně lze na to pohlížet i z jiného úhlu.
Srdce od vězně v Číně a od předávkovaného v USA
V Číně se dají orgány nutné k transplantaci získat z vězňů, často uvězněných právě pro jejich zdravý životní styl, a tedy vysokou pravděpodobnost zdravých orgánů. Na veřejnost pronikly informace o takto ve velkém likvidovaných příslušnících hnutí Fa lung Kung, které systém prohlásí za nepřátele státu a následně usmrtí právě pro získání ledvin, očních rohovek či srdce. V zemích, kde vládnou euroatlantické standardy a etické normy něco takového možné není. Na druhou stranu se, s jistým cynickým pohledem na věc, dají orgány získat od lidí, kteří se předávkují návykovými léky.
Oblíbené klišé o motorkářích coby „dárcích orgánů“ totiž nefunguje, neboť lidé po nehodě na motocyklu mají povětšinou orgány natolik zničené, že jejich další použití nepřichází v úvahu. Naopak lidé předávkovaní zemřou bez potrhaných ledvin či jater. Vezmeme-li statistiky z USA, tak tamní lékaři zaznamenali vysoké zvýšení předávkovaných dárců. Zatímco v roce 2000 jich bylo jen 59, tak o pouhých šest let později jich bylo rovných 1029. Pokud bychom chtěli americká čísla porovnat s evropskými, tak se ukáže, že Evropa na tom s předávkovanými není tak bohatá. Stabilně totiž je jejich podíl na celku pod jedním procentem, zatímco v USA se pohybuje nad deseti procenty.
Pochváleny buď opiáty
„Překvapilo nás, když jsme zjistili, že téměř veškerý nárůst transplantací ve Spojených státech je důsledkem krize spojené s předávkováním léky,“ cituje kardiologa Mandeepa R. Mehra říjnové číslo časopisu Vesmír. Při předávkování dochází k poklesu tlaku, což znamená zhoršené zásobování kyslíkem jak do srdce, tak do plic či mozku. Ovšem provedená studie ukázala, že orgány získané od takto zemřelých lidí jsou z hlediska dalšího využití srovnatelné s dárci, kteří zemřeli z jiných důvodů. Tento fakt vědce překvapil, protože srdce je jedním z orgánů, které je na pravidelný přísun kyslíku v dostatečném množství extrémně závislé.
Jde, pravda, o cynický pohled na věc, nicméně přece jen je na smrti předávkováním opioidy něco pozitivního. Třeba právě tato smrt zachrání či prodlouží život někomu dalšímu.
Text: Topi Pigula