Klíště je užitečné! Možná s ním budeme léčit rakovinu
Klíště obecné je parazit přenášející nebezpečné choroby. Nové objevy naznačují, že klíště může i léčit.
Klíště na SEVERu
Ve Středisku ekologické výchovy a etiky Rýchory (SEVER) v rámci programu věnovaném biodiverzitě zazněl dotaz: „Můžete někdo říci, čím je užitečné klíště?“ Jediný možný důvod, jediná odpověď, která ve prospěch klíštěte zazněla, byla: zničení kteréhokoli druhu znamená malý úbytek celosvětové biodiverzity. Představíme-li si veškerý světový genofond jako truhlu plnou cizích mincí u kterých neznáme jejich hodnotu, tak nám nepřijde jako ztráta, když zmizí jedna škaredá a ošklivá. Když zmizí klíště z přírody, bude někomu chybět? Odpovědi na otázku hrající více na city než na fakta směřovala spíše k tomu, že když se klíště vyhubí, nic se nestane. Jenže klíště je důležité a užitečné i jinak.
Čím je klíště užitečné
Když klíště zaboří sosák do hostitelovy kůže, musí nějakým způsobem potlačit imunitní odpověď a zároveň zabránit srážení krve. Proto pouští do bezprostředního okolí pestrý chemický koktejl. Bílé krvinky produkují látku zvanou histamin, která má na svědomí projevy alergických reakcí. Není náhodou, že léky potlačující alergie se nazývají antihistaminiky. Klíště ve svých slinách vpraví do krve protein, který na sebe histamin váže.
To mimo jiné způsobí, že se alergie, třeba jen ve formě zarudlé svědivé vyrážky, neobjeví, a hostitel se tak o přítomnosti klíštěte vůbec nemusí dozvědět. „Tento protein má velký potenciál jako látka potlačující některé typy alergií. Krom toho se také například ukazuje, že některé molekuly v klíštěcích slinách mají protinádorovou aktivitu a do budoucna by tedy mohly být využívány při léčbě rakoviny.“ Představa, že se rakovina bude léčit pomocí klíštěcích slin může vypadat bizarně. Asi stejně, jako v minulosti představa, že se hadí sérum bude vyrábět z krve imunizovaných koní.
Klíště Zdroj: Pixabay
Myšlenka využití parazitů zdaleka není nová, pouštění krve pomocí pijavic, které zdaleka není jen středověkou záležitostí, není nic jiného než léčebné nasazení parazita na tělo nemocného. Ještě dnes můžete pijavky lékařské koupit na proslulém istanbulském Grand Bazaru.
Není klíště jako klíště
Zatímco nás trápí zejména klíště obecné (Ixodes ricinus) přenášející encefalitidu i boreliózu, přírodovědec ví, že rod klíště obsahuje hodně přes 100 druhů. Server biolib.cz (Biological library) udává 125 taxonů. Klíště cizí, úzké, jarní, ouškaté, australské… Ovšem zvíře, které je asi nejčastěji s klíštětem zaměňováno, kloš jelení (Lipoptera cervi), není s klíštětem v úzkém příbuzenském vztahu. Že nevíte, oč jde? Přece o ono „klíště s křídly“. Text: Topi Pigula