Milionáři, co zbohatli pařením PC her
Jednadvacáté století je úžasné v tom, jak mnoha způsoby se dnes dá zbohatnout. Třeba tím, že si člověk hraje na počítači…
CounterStrike, Starcraft, DOTA a desítky dalších počítačových her – celkem je hrají desítky a možná už stovky milionů lidí po celém světě. Ale jen někteří jsou tak dobří, že se tím mohou živit. A vydělat se dají opravdu už miliony: příjmy těch nejlepších z nejlepších se blíží platům klasických profesionálních sportovců!
Hvězda hvězd
Historicky nejúspěšnějším profi hráčem všech dob je Korejec. Samozřejmě z Jižní Korey, protože tato země je dnes opravdovou mekkou počítačového hraní. Jmenuje se De Jonh Lee, ale celý počítačový svět ho zná pod přezdívkou Jaedong.
Je mu sice jen 24 let, ale už si vydělal jen hraním něco přes 11 milionů korun! Začal s profesionálním pařením na počítači před osmi lety, když mu bylo teprve 16 – to znamená, že každý rok si vyhrál asi 1,5 milionu korun. Začínal s hrou Starcraft: Brood War, ale když vyšel její druhý díl, Starcraft II, přešel na něj. Na rozdíl od drtivé většiny ostatních se mu podařilo přepólovat svůj mozek na jinou strategii a uspěl i v ní.
Hned roku 2006 byl vyhlášen Nováčkem roku, o rok později vyhrál svůj první větší turnaj. A od té doby je každý rok vždy mezi nejlepšími.
V rodné Koreji se stal celebritou, především mezi lidmi své generace. Loňský rok byl pro něj zdaleka nejúspěšnější; zúčastnil se 15 turnajů a vyhrál na nich hezkých 2,8 milionu korun. To ale zdaleka netvoří všechny jeho příjmy. Díky své oblibě a známosti má další příjmy z reklamy, především na počítačovou techniku. Ty se dají jen těžko odhadovat, Jaedong o tom mluví nerad a pro hráče a jeho fanoušky to ostatně ani není moc důležité – jde jim hlavně o to, aby byl zase nejlepší.
A zároveň ještě dostává plat od týmu, za který hraje. V současné době je to americký herní tým EG neboli Evil Geniuses. V něm má elitní pozici jednoho z hráčů, kteří společnosti přinášejí nejvíc výher, a tedy slávy, a tedy sponzorských investic…
Kdo jsou profi hráči?
V žebříčku deseti nejlépe vydělávajících profi hráčů je pět Korejců, Američan, Švéd, Estonec a dva Ukrajinci. Jak vidět, prosadit se dá i v zemích, které si člověk tak úplně s hraním nespojuje. A ve svých zemích jsou opravdovými celebritami, především mezi mladými.
Mohli jste si toho všimnout třeba i na zahajování olympijských her v Soči. Jedním z vyvolených sportovců, kteří nesli olympijskou vlajku, byl Alan Jenilejev, ruský kybersportovec ve hře Need for Speed. Ten se sice mezi top vydělávající hráče nedostal, ale Rusko si dobře uvědomuje, že tato sportovní oblast je čím dál vlivnější a populárnější…
A co Češi?
V Česku na tom nejsme zdaleka tak dobře jako v Koreji nebo Švédsku. V podstatě všechny větší úspěchy zaznamenal tým eSuba, ve kterém hrál například nejúspěšnější Čech ve hře Starcraft Tomáš "PredY" Pospíšil:
PredY. Foto: http://wiki.esuba.eu/