ZOOMujeme kolem světa: Tutanchamonova hrobka v Egyptě nabízí nové překvapení
Tutanchamon - pro dnešní generaci nejznámější faraon Zdroj: pixabay.com
Plánujete dovolenou v Egyptě? Tak tohle by vám nemělo uniknout.
Není restaurace jako restaurace
Hrobka snad nejznámějšího egyptského faraona Tutanchamona byla zrestaurována. Cílem devítiletého projektu bylo zabránit novým škodám způsobeným náporem návštěvníků. Napsal o tom dnes britský zpravodajský web BBC.
V hrobce byly opraveny drobné škrábance na nástěnných malbách, které způsobili turisté. Malby byly rovněž poškozeny vlhkostí, prachem a oxidem uhličitým, který se na místě v důsledku špatné cirkulace vzduchu hromadil. Dalším škodám tak má mimo jiné zabránit nový ventilační systém.
V hrobce byly rovněž nainstalovány nové bariéry, světla a popisky, které mají návštěvníkům zlepšit zážitek z prohlídky a zároveň tuto egyptskou kulturní památku lépe chránit.
"Cílem bylo navrhnout šetrný systém, který by ustál každodenní nápor návštěvníků, a také jsme chtěli minimalizovat dopad na archeologické nálezy," uvedla projektová specialistka Sara Lardinois z Gettyho konzervačního institutu. "Nemohli jsme nic připevnit k podlaze, stropu či zdím, takže jsme museli ve všech případech navrhovat samonosné komponenty," doplnila.
Mikrobi už nehrozí
Experti rovněž dospěli k závěru, že hnědé skvrny na stěnách způsobilo kdysi množení mikrobů. Ti jsou ale dávno mrtví, a tak již nepředstavují zdravotní riziko. Skvrny nicméně odstraněny nebyly, jelikož prosákly do maleb.
Tutanchamon, který byl panovníkem 18. dynastie, vládl Egyptu v letech 1332 až 1323 před naším letopočtem a zemřel ve věku 17 nebo 18 let. Byl synem Achnatona, který zavedl kult jediného boha Atona – Slunce, avšak za Tutanchamona se Egypt vrátil znovu ke kultu hlavního boha Amona. Jeho hrobku na západním břehu Nilu v Luxoru v Údolí králů našel v roce 1922 téměř neporušenou anglický archeolog Howard Carter.
Pro mnohé je Tutanchamon symbolem bohatství starověkého Egypta; jeho hrobka byla naplněná vzácnými předměty, jako jsou například vozy, truhlice, sochy, alabastrové vázy, zlaté šperky či vějíře z pštrosích per. Snad nejcennější však byla faraonova rakev vyrobená z 1140 kilogramů čistého zlata, v níž byla mumie se zlatou maskou, která je známá po celém světě. Většina předmětů je vystavena v muzeu v Káhiře, návštěvníci ale v hrobce mohou vidět Tutanchamonovu mumii, křemencový sarkofág či malby znázorňující panovníkův život a smrt.
ČTK