Záhada ztracené válečné ponorky byla konečně vyřešena. Její vrak je úplně jinde, než se čekalo
V roce 1943 se britská ponorka HMS Trooper s posádkou 64 mužů na palubě plavila v rámci rutinní hlídky Egejským mořem. Ponorka měla dorazit 17. října do Bejrútu, místo toho ale byla ztracena na moři a do svého cíle už nikdy nedoplula. Dlouhých osmdesát let bylo zmizení HMS Trooper považováno za záhadu, která teprve čekala na své vysvětlení, a k němu se historikové konečně přiblížili. Týmu lovců vraků se totiž podařilo konečně objevit místo posledního odpočinku HMS Trooper a odhalit také pravděpodobnou příčinu potopení.
Výzkumný tým pod vedením řeckého potápěče Kostase Thoctaridese nalezl vrak HMS Trooper u řeckého ostrova Donousa. Pomocí sonaru identifikovali polohu vraku a následně díky podmořským robotům prozkoumali plavidlo ležící v Ikarském moři v hloubce 253 metrů. „Ikarské moře patří k nejzrádnějším oblastem s prudkými větry, vlnami a silnými podmořskými proudy, přesto se průzkum oblasti nakonec vyplatil,“ řekl Thoctarides magazínu Live Science. Vysvětlil pak, že se ponorka rozlomila na tři části, které napovídají, jak došlo k jejímu potopení.
Pátrání na špatném místě
Thoctarides se domnívá, že příčinou byl výbuch podmořské německé miny, která byla součástí rozsáhlého minového pole, jehož existenci dokládají historické záznamy. Německé námořnictvo v oblasti nastražilo 287 min, pro pátrání však mělo být klíčové, že se tak stalo jen krátce před tím, než se u ostrova Donousa pohyboval HMS Trooper.
Čtěte také: Nejrychlejší ponorka všech dob byla sovětskou chloubou. Po překonání rekordu ale přišly problémy
Právě toto načasování přimělo Thoctaridese pátrat právě zde a slavil úspěch, na rozdíl od historiků a výzkumníků, kteří dlouhá desetiletí hledali na špatném místě. Vycházeli totiž ze záznamů britského námořníka Adriana Seligmana, který v říjnu 1943 spatřil ponorku v oblasti kolem ostrovů Leros, Kalymnos a Kos, a považoval ji právě za HMS Trooper. Teď už ale víme, že šlo o omyl a ztracená ponorka se nacházela jinde.
Ačkoliv po 81 letech na mořském dně a po pravděpodobném zásahu minou z ponorky zbyly jen pokroucené části, výzkumníci věří, že tento objev přinese především tolik potřebný klid rodinám obětí. Ostatně, jak uvedl kapitán britského námořnictva a syn velitele ponorky HMS Trooper Richard Wraith, příbuzní členů posádky nyní konečně mohou vzdát hold svým blízkým na místě jejich skutečného skonu.
Zdroj: Live Science, Smithsonian Magazine
Video, které jste mohli minout: Zkáza ponorky Titan: V případu jsou stále nezodpovězené otázky kolem materiálu i certifikace