Archeolog přečetl 2600 let starý nápis. Vědci ho považovali za nerozluštitelný
Nápis na takzvané Lví skále v Turecku vědcům nedal dlouho spát. Pochází se 6. století před n. l. a není zcela kompletní. Vyluštit se ale povedlo jednu podstatnou část… a to jen díky tomu, že jej jeden z archeologů navštívil v ideálním čase.
Monument, na kterém se tajemný nápis nachází, je sám o sobě velice zajímavý. Odborníci na základě nového objevu soudí, že vznikl v 6. století př. n. l . Vysoký je přibližně 16 metrů a připomíná štít budovy zdobený vyobrazeními lvů, sfing, a také Matky bohyně, klíčové postavy frýžské mytologie. Pro moderní vědu ho v roce 1884 objevil britský archeolog William Mitchell Ramsay. Nápis, o kterém je řeč, a který archeologové dlouho nedokázali ani zčásti rozluštit, se nachází nad dveřmi, v nichž bohyně stojí.
Přečtěte si také: Zamilovaný Hitler: Láska ke slavné egyptské královně vedla k nebezpečnému rozhodnutí
Objev díky příznivým podmínkám
Arslan Kaya, také známý jako Lví skála, je vyrytý do vulkanického skalního útvaru a patří mezi osm podobných kamenných monumentů, které sloužily jako svatyně zasvěcené frýžské bohyni Kybelé, Matky bohyně. Všechny se nacházejí v dnešním západním Turecku, poblíž jezera Emre Gölü. „Frýžská Matka bohyně byla považována za mocnou vládkyni přírody,“ vysvětlil Mark Munn, profesor starověkých dějin a archeologie na Pensylvánské státní univerzitě.
Munn monument poprvé navštívil v dubnu 2024 a díky ideálnímu nasvícení se mu povedlo nápis zachytit skutečně detailně. Všechny dosavadní pokusy o jeho rozluštění byly komplikované kvůli poškození erozí, vandalismu a zásahům hledačů pokladů.
Munn ovšem díky pečlivé analýze stínů a porovnáním snímků se staršími fotografiemi z 19. století odhalil dosud neviditelné detaily. Díky tomu se konečně podařilo bezpečně potvrdit, že jedním slovem v nápisu je „Materan“. A to je frýžské jméno právě pro Matku bohyni – ústřední postavu náboženství Frýgů.
Ačkoli nápis není kompletní, analýza gramatické struktury naznačuje, že slovo je v akuzativu, bude tedy pravděpodobně součástí věty či fráze. Ta by mohla obsahovat jméno jméno nebo titul osoby, která památku věnovala, případně výzvu k ochraně, aby se zabránilo poškození stavby. „Arslan Kaya je jediným monumentem, kde je jméno Matky bohyně vytesané i s jejím vyobrazením,“ vysvětluje Munn dopad svého objevu. Přináší prý nový pohled na kulturní a náboženský život Frýgů a potvrzuje význam Matky bohyně v jejich polyteistickém náboženství.
Mohlo by vás také zajímat: Velký objev archeologů. Našli chrám, který postavila civilizace z filmu Indiana Jones
Frýgové byli jedním z takzvaných mořských národů, jež se daly do pohybu ve 12. století př. n. l. a přispěly k zániku nebo oslabení mocných říší východního Středomoří (například Chetitů, Mykéňanů nebo Egypťanů). Frýgové se usadili v centrální části Malé Asie v dnešním Turecku, kde v 8. století založili vlastní království. Jejich nejznámějším panovníkem byl král Midas, sídelním městem pak Gordion, kde Alexandr Veliký podle legend rozetnul gordický uzel.
Zdroj: DeGruyter, Arkeonews, LaBrujaVerde.
Video, které jste mohli minout: Prospali celá staletí. Jejich příběh využívají hned dvě velká náboženství