Jaderná ponorka může zabíjet i po vyřazení ze služby. Podívejte se na její demontáž
Dekonstrukce jaderné ponorky – Struktura ponorky
Francie se chlubí nemalým vojenským arzenálem. Patří k němu také jaderné ponorky včetně těch, které jsou už nějakou dobu vyřazené.
V loděnici DCN v Cherbourgu vznikla počátkem 70. let šestice ponorkových jednotek pojmenovaných La Redoutable, Le Terrible, Le Foudroyant, L’Indomptable, Le Tonnant a L’Inflexible. Ve službě se ocitly v roce 1971 a chlubily se špičkovou výzbrojí. Prvních pět ponorek disponovalo šestnácti balistickými raketami v silech umístěných pod věží a používalo torpédomety ráže 550 mm se zásobou 16 torpéd.
Ponorka La Redoutable Zdroj: ČTK / Profimedia.cz
Jaderná ponorka mimo službu Zdroj: ČTK / Profimedia.cz
Demontáž jedné ponorky trvá 18 měsíců Zdroj: ČTK / Profimedia.cz
Ponorky byly vyřazeny v polovině 80. let Zdroj: ČTK / Profimedia.cz
Vnitřek ponorky La Redoutable Zdroj: ČTK / Profimedia.cz
Čtěte také: Zásadní odhalení o zkáze Titanu. Zvuky z ponorky zachytil záznam, ukazuje video expertů
Po službě
L’Inflexible byla o něco pokročilejším modelem, měla mírně delší trup, jinak tvarovanou věž a tišší chod, zároveň jako první nesla jaderné rakety M4 a z torpédometů ráže 533 mm odpalovala i protilodní střely Exocet. V první polovině 80. let byly na stejnou úroveň výzbroje modernizovány všechny ponorky kromě La Redoutable. Zároveň ale už v polovině 80. let byly tyto ponorky vyřazeny ze služby a nahrazeny loděmi třídy Triomphant.
Kontrakt na demontáž ponorek získala v říjnu 2016 loděnice DCNS. Likvidace každé z nich zabere 18 měsíců, a to také kvůli přísným bezpečnostním předpisům. Určitým rizikem je totiž odstraňování vrstvy korku, jenž fungoval coby obrana vnitřku ponorky před teplotním šokem zvenku. Korek je napuštěný olovnatou barvou, proto se musí odstraňovat maximálně opatrně. „Zvláštností olova je, že při zahřívání uvolňuje výpary, které jsou pro člověka škodlivé. Sytí krev olovem,“ vysvětluje odborník Frédéric Durel v pořadu Dekonstrukce jaderné ponorky na Prima ZOOM. Tam můžete vidět, jak vnitřek takové jaderné ponorky vypadá.
Zdroj: Museum of Ships/Cité de la mer