15. září 2021 12:49

K oslabení Fidela Castra stačilo jediné zaváhání. Za diktaturou stálo ego

Fidel Castro, otec kubánské revoluce, přežil deset amerických prezidentů a vládl skoro pět desetiletí. Pro některé byl nemilosrdným diktátorem a tyranem, pro ostatní byl osvoboditelem a zastáncem rovnostářství.

Žádná ulice na Kubě nenese jeho jméno a na jeho počest nestojí ani jedna socha, přesto se stal Fidel Castro jednou z nejvýznamnějších a nejvýraznějších osobností druhé poloviny 20. století. Když se v roce 1959 ujal moci, jen málokdo předpokládal, že bude schopen proměnit kubánskou společnost v socialistický stát a získat si respekt nejen od svých přátel, ale i nepřátel.

Podceňovaný vůdce

Podpora kubánského lidu však rapidně stoupala, částečně díky jeho charismatu a nacionalistické rétorice, ale i díky rozrůstající se korupci, chamtivosti a přítomné brutalitě v zemi. Navzdory své minulosti, kdy krátce flirtoval s marxismem, ujistil Kubánce v tom, že věří v demokracii a liberální revoluci. Zanedlouho po převratu ale v zemi nastolil autoritativní režim a následně navázal vztahy se Sovětským svazem a dalšími socialistickými zeměmi.

Opojná chuť moci

K přeměně Castrova postoje nevedlo nic jiného než ego; pokušení sovětské pomoci, revoluční bravury nad kompromisy a absolutní moci bylo příliš velké. Po rozpadu SSSR, na němž byla Kuba závislá, se ale hospodářská situace v zemi prudce zhoršila. Revolucionář byl nucen obnovit spojenectví se zahraničními levicovými vládami, aby postavil zasažené kubánské hospodářství opět na nohy.

Po roce 2000 ho však již začalo zrazovat vlastní zdraví a bylo to v roce 2004, kdy si i lid při pohledu na vůdce, jemuž se zničehonic podlomily nohy, začal uvědomovat, že se blíží čas změny. O dva roky později předal Fidel Castro prozatímně moc svému bratrovi Raúlovi. Bylo to poprvé od revoluce, kdy se vzdal absolutní kontroly nad státem. O dva roky později se prezidenství vzdal nadobro. Až do konce svého života, v dobrém i ve zlém, však dodržoval zásadu: „Socialismus, nebo smrt!“. Jeho bratr ho v dlouhodobém vládnutí příliš nenapodobil. Prezidentsví se vzdal již v roce 2018 a v dubnu roku 2021 opustil i post předsedy kubánských komunistů.

Sledujte dokument Fidel Castro: Život pro revoluci v pátek odpoledne na Prima ZOOM.

Tamara Fränzlová

redaktorka FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom