14. prosince 2024 11:40
Adam Vala

Válčení na drogách, o kterém se nemluví: Záhada malých lžiček ve výstroji byla konečně vyřešena

Barbaři mohli v bitvách proti Římanům využívat nečekanou výhodu – drogy. Podle nové studie před bitvami s římskými legiemi užívali omamné látky prostřednictvím drobných lžiček, které nosili u pasu. Tyto lžičky, zdobené a nenápadné, sloužily zřejmě k dávkování opia, halucinogenních hub nebo dalších látek, které pomáhaly válečníkům zvládnout strach a zvyšovaly jejich bojovou energii.

Výzkumníci z univerzity v polském Lublinu analyzovali celkem 241 příkladů těchto malých nástrojů, nalezených na 116 germánských archeologických lokalitách z doby antického Říma. Lžičky dlouhé 4 až 7 centimetrů byly často součástí mužských opasků, ovšem archeology zmátlo, že pro ně nenašli žádnou praktickou funkci, například pro snadnější zapínání opasků. A vzhledem k tomu, že byly opakovaně nacházeny spolu se zbraněmi a bojovým vybavením, vědci předpokládají, že byly součástí výstroje určené pro válečníky.

Drogy jako zbraň

Odtud tedy pramení přesvědčení, že lžičky sloužily pro dávkování drog, ovšem co přesně barbaři skrze tyto lžičky užívali, zatím není jisté. Na evropském území však tehdy byly dostupné rostliny jako konopí, rulík zlomocný nebo durman. K dispozici byly také halucinogenní houby obsahující psilocybin či námel, jedovatý parazit obilnin s halucinogenními účinky.

Mezi další možnosti pak samozřejmě patří opium či blín černý, jehož semena vyvolávala intenzivní záchvaty zuřivosti, a to mohlo pomoci v boji překonat jakoukoli zábranu. Podobnou praxi pak údajně využívali také známí norští berserkři během vikinských výprav.

Lukrativní průmysl

Studie naznačuje, že správné dávkování těchto látek mohlo být klíčem k tomu, aby se bojovníci dostali do stavu bojového šílenství, který byl v bitvách rozhodující. Autoři dokonce předpokládají, že spotřeba drog mezi germánskými armádami mohla vést ke vzniku lukrativních trhů s omamnými látkami, jež zásobovaly bojovníky napříč válečnými konflikty římské doby. „Zdá se, že výroba a distribuce stimulantů byla významným průmyslem, který měl důležitou roli ve válečné strategii,“ uvádějí badatelé ve studii publikované v časopise Praehistorische Zeitschrift.

Čtěte také: Masakr v Lindisfarne započal krvavou éru Vikingů. K negramotným barbarům měli daleko

Jejich zjištění každopádně hrají důležitou roli v obecném poznání, jakou roli mohly hrát drogy ve starověkých konfliktech – tedy nejen mezi barbary, ale pravděpodobně i mezi samotnými římskými legiemi. Archeologie tak opět odhaluje temnější a nečekanější stránky historie, o kterých se v učebnicích nutně nemusí mluvit. Přitom je užívání drog stálým tématem i dnešní společnosti, bez ohledu na motivace či důvody jejich použití, a zvláštním způsobem zlidšťuje jinak převážně abstraktní či odosobněné údaje o bojovnících té doby.

Zdroj: Praehistorische Zeitschrift, Haaretz

Video, které jste mohli minout: Trailer druhého Gladiátora

Adam Vala

Populární filmy na Prima Zoom