9. října 2023 11:30
Pavla Janoušková

Víkendová jízda smrti: Už pár gramů kokainu vás může zabít

Kokain býval vnímán jako droga vyšší třídy, dnes je však běžnou součástí života i lidí, kteří zrovna nežijí v luxusu. Oblíbený je hlavně jako víkendová droga.

Kokain je vnímán jako nakopávací droga, díky které můžete večer protáhnout až do ranních hodin bez větších problémů se spánkem. Vyrábí se z jihoamerické rostliny rudodřev koka (Erythroxylon coca) a dříve se často používal pro zbystření smyslů a mysli. V zámoří je velmi oblíben jeho derivát, tzv. crack, na kterém velmi rychle vzniká fyzická závislost. Kokain působí velmi rychle a jeho účinky na tělo zpravidla vyprchají do půl hodiny. Kokain se projevuje vzestupem krevního tlaku, zrychlením pulsu, rozšířením zorniček, nadměrným pocením, ale také euforií, pocitem vystřízlivění a zvýšenou fyzickou aktivitou.

4 gramy mohou zabít

Závislost na kokainu je především psychickou záležitostí. Dlouhodobé užívání u uživatelů často vede k podezřívavému, až paranoidnímu chování, dochází k otupování emocí, necitlivosti a lhostejnému postoji k okolí. Co se týče fyzických dopadů, má kokain nejškodlivější účinky na srdce, mozek, játra, zuby a lidé po něm často začnou hubnout bez zjevných příčin. Co ale nárazové užívání kokainu dělá s naším tělem?

Lidé často zapomínají, že i při užívání kokainu se mohou rozšiřovat nemoci. Sdílením jedné srolované bankovky ve více lidech se totiž může přenášet hepatitida typu C,“ říká doktor Adam Winstock, psychiatr a zakladatel Global Drugs Survey. „Užívat kokain nárazově je mnohem nebezpečnější než užívat nárazově MDMA (extáze – pozn. redakce). Kokain je totiž velmi nebezpečný pro vaše srdce, protože na něm způsobuje drobné tržné ranky, které se postupem času rozšiřují. Kokain totiž zvyšuje krevní tlak, ale současně zužuje krevní cévy. Je to jako kdybyste v autě sešlápli brzdu a plyn současně,“ dodává doktor Henry Fischer, chemik a jeden z vedoucích názorového uskupení VolteFace.

Mohlo by vás zajímat: Nejpekelnější stavba světa: Mrakodrap se stal slumem plným rasismu, smradu a drog

Podle odborníků nás čtyři gramy kokainu denně mohou zabít. Ale i víkendové či nárazové užívání kokainu je velmi škodlivé. Takové užívání totiž staví uživatele drogy do tzv. normativní situace – lidé mají pocit, že jde o běžnou věc, kterou přece dělají všichni. Vliv na to samozřejmě má okruh lidí, ve kterém se jedinec pohybuje. Opět je na vině především naše psychika a sociokulturní pozadí.

Návrat ke kokainu kvůli hledání štěstí

Doktor Winstock i doktor Fischer se shodují, že nejhorší dopady kokainu jsou právě v oblasti psychiky a vztahů. Dlouhodobým užíváním kokainu se u uživatelů zhoršuje emocionální pohoda a duševní zdraví. Lidé se pod vlivem této drogy často chovají bezohledně, protože droga dodává uživatelům pocit, že nic není problém. A přesně takové chování pak stojí za rozpadem vztahů s okolím a blízkými. Lidé se v důsledku toho cítí osamělí a izolovaní od okolního světa. Pro znovunalezení štěstí se tak uživatelé začnou ke kokainu vracet stále více a častěji.

NOVÝ SERIÁL BANÁNI SLEDUJTE OD 18. ŘÍJNA NA PRIMA+.

Zdroj: Global Drugs Survey / NIDA

Pavla Janoušková

Redaktor FTV Prima, Prima ZOOM

Populární filmy na Prima Zoom