Tasemnice místo diety: Viktoriánský způsob hubnutí byl nebývale promyšlený
Dokázali byste záměrně pozřít vajíčka tasemnice jen proto, abyste zhubli?
Tasemnice dlouhočlenná (Taenia solium) i tasemnice bezbranná (T. saginata) jsou kosmopolitně žijící parazité, kteří jsou schopni se usadit v tenkém střevě člověka. Zatímco u tasemnice dlouhočlenné je mezihostitelem prase, a to jak divoké, tak domácí, boubele tasemnice bezbranné lze do těla dostat konzumací nedostatečně upraveného hovězího. Třeba v tatarském bifteku. V lidském střevě běžně dosahuje 3 až 10 metrů. Představa, že se vám ve střevě přiživuje několikametrový helmint, laicky nazývaný červem, je příjemná jen málokomu. Jenže viktoriánská Anglie brala parazity, a to nejen pijavice k odsávání krve, jako léčbu.
Čtěte také: Zákeřný mozkožravý parazit nejvíc zabíjel v Česku. Češi teď přicházejí s revolučním lékem
Potřeba vejít se do korzetu
O tasemnicích, dokonce i o jejich výskytu v mozku, už jsme psali. Ovšem nikdy ne v souvislosti se záměrnou nákazou. Jak asi víte, viktoriánská Anglie je historická etapa vývoje Spojeného království v době vlády královny Viktorie (od června 1837 do ledna 1901). Samotná královna byla dáma plnoštíhlá, nikoliv však obézní. U nás bychom řekli, že byla „krev a mlíko“. Ovšem tehdejší ideál krásy dívek z vyšší společnosti byl vosí pas až k nedýchatelnosti semknutý kovovým či kosticovým korzetem, bledá kůže a až nezdravě křehká postava. To ovšem předpokládalo dostatečně štíhlý základ, který se dal dosáhnout proděláním tuberkulózy, koupelí v naředěném roztoku jedovatého arzénu či čicháním čpavku. Nejméně riskantní metodou z těchto viktoriánských nebezpečných receptů pak byla nákaza tasemnicí, která část potravy ukradla pro sebe. Kdo má tasemnici, ten zkrátka hubne!
„Žena musí být krásná,“ píše hned v úvodu průvodce The Ugly Girl Papers or Hints for the Toilet a uvádí desítky procedur (některé s velmi zdravotně rizikovým potenciálem), které by ženy a dívky měly podstoupit, pokud chtějí získat manžela svých snů.
Populární praxe podporovaná reklamou vypadala jednoduše. Polknete vajíčka tasemnice, která v těle dozrají, a malí parazité (moc se nezdůrazňovalo, že nezůstanou malí) způsobí úbytek na váze. Tasemnice nezpůsobuje jen nechutenství, ale mohou přijít i průjmy či zvracení. Až váha dosáhne požadované úrovně, vezmete si antiparazitikum, které vyžene parazita z těla a vše bude v pořádku. To, že některé protiparazitní pilulky obsahovaly velmi nebezpečný arzén, se opět moc nezdůrazňovalo. Krása je po tisíce let pro jedny ideál a pro druhé byznys.
Čtěte více: Největší mlž Jadranu v ohrožení: Chorvatskou ikonu likviduje záludný parazit
Příběh operní pěvkyně
Maria Anna Cecilia Sofia Kalogeropoulos, známá jako Maria Callas, se narodila 2. prosince 1923 v New Yorku a i přes své řecké jméno, které získala díky rodičům (později se amerického občanství vzdala a přijala řecké), byla jednou z nejslavnějších operních sopranistek 20. století. Její zachované fotografie ji ukazují jako elegantní, velmi hubenou dámu. Svou postavu udržovala, jak mimo jiné píše i CBS News, pojídáním vajíček tasemnice. Zatímco italskou společnost na výrobu těstovin zažalovala poté, co zveřejnili informaci o tom, že za hubnutím stojí jejich výrobky, informacím týkajících se pojídání tasemnic se nebránila.
Může se zdát, že viktoriánské ideály byly neúprosné, nicméně i dnes se dá na mnoha příkladech doložit, že pro krásu, ať už si pod tímto termínem představujeme cokoli, se musí trpět. Třeba si nechat vyholit obočí a... na totéž místo si je nechat vytetovat!
A jedna extra zajímavost na konec: Nákazou tasemnicí dlouhočlennou trpěl i jeden z českých národních bardů Jan Werich. U toho ale pochopitelně nešlo o záměrnou kúru kvůli manželovi snů...
Zdroj: The Guardian / MDPI / Chicago Tribune