Jak se Evropanům snížilo IQ? Římská říše se chytila do extrémně toxické pasti
Římská říše zanechala významnou stopu v dějinách Evropy – od kultury a architektury po politický systém. Tahle stopa ale zdaleka nebyla jen pozitivní, a jak ukázal nový výzkum, obyvatele nejspíš stála inteligenci.
Římské impérium bylo v dobách svého největšího rozkvětu nejzásadnějším státním útvarem, ke kterému patřila podstatná část Evropy, východní Asie a severní Afriky. Jeho vliv ovšem očividně nezasáhl jen obyvatelstvo, zemi a moře. Římané totiž ve velkém těžili a zpracovávali kovy, a to se neobešlo bez extrémních následků.
Římská říše při svém maximálním rozšíření v roce 117 n. l Zdroj: iStock
Otravy a neurologické poškození
Odborníci díky studiu ledovců zjistili, že během vrcholu těžby a zpracování kovů mezi 100 př. n. l. a 200 n. l. se atmosféra proměnila v toxický koktejl. „Můžeme zpětně zrekonstruovat znečištění ovzduší staré dva tisíce let, to je naprosto fascinující,“ tvrdí Joseph McConnell, klimatolog z amerického výzkumného institutu v Renu, v tiskovém prohlášení.
Výzkumníci odhadli, že běžné dítě narozené v Římské říši mělo v krvi průměrně 3,4 µg/dl olova, trojnásobek dnešních hodnot ve Spojených státech. „To jsou čísla, která by nám dnes způsobila málem paniku,“ poznamenal McConnellův kolega Nathan Chellman. „A teď si představte, že to postihlo celou tehdejší populaci.“
Důsledky byly děsivé. Odborníci spočítali, že IQ většiny Evropanů kleslo o 2,5 až 3 body. To možná nevypadá jako zásadní hodnota, musíme ale vzít v úvahu, že jde o průměr a je třeba jej vztáhnout na prakticky celou tehdejší evropskou populaci. Nervové poškození, které mělo dopad na schopnost učit se, rozhodovat a inovovat, pocítila celá společnost.
Čtěte také: Největší záhada archeologie? Tajemný předmět z dob Římské říše trápí vědce, svitla ale naděje
Situaci navíc ještě musely výrazně zhoršovat olověná potrubí a nádoby. Pitná voda se v městech prakticky proměnila v jed, což potvrzují i analýzy pozůstatků tehdejších obyvatel. Římské olovo zasáhlo i venkov, kde půda a pole absorbovaly toxické částice. „Všichni Evropané, jejich hospodářská zvířata a zemědělská půda byly po staletí vystaveny olovu v atmosféře,“ uzavřeli vědci.
Zdroj: PNAS, Science, Smithsonian Magazine, Phys.org, EurekAlert.
Video, které jste mohli minout: Saladinova dvojitá lest zafungovala na jedničku. Klíčová bitva mu otevřela cestu k drtivému tažení.