Sekta, která vytvořila ráj idealistů, skončila tragicky. Připomeňte si děsivý příběh
Největší masová sebevražda v moderních dějinách. Tak dopadla sekta, jež se snažila vytvořit ráj na zemi. Kdo za ní stál a jak se vůbec něco takového mohlo stát?
Když vám někdo slíbí ráj na zemi, nejspíš za ním ochotně půjdete třeba i na kraj světa. Jenže nic není tak růžové, jak zpočátku vypadá. Přesvědčila se o tom bezmála tisícovka důvěřivců, kteří se před pár dekádami stali loutkami v rukou šíleného proroka. Slyšeli jste už děsivý příběh sekty z Jonestownu?
Sektářské začátky
Klíčovou osobou v tomto příběhu byl Jim Jones. Obyčejný, nikterak výrazný chlapec, který se v polovině 50. let po dokončení studií nechal vysvětit na kněze. Tou dobou začal veřejně kázat a především díky svému charismatu dokázal přesvědčit řadu lidí ke vstupu do církve Chrám lidu. Sám totiž založil hnutí, v jehož čele stanul, a prohlašoval se za inkarnaci Ježíše, Buddhy či Lenina; prostě toho, kdo se mu zrovna hodil. Svým ovečkám dával přesně to, co chtěly.
Větší počet členů získal hlavně díky dvěma ideologickým zacílením – rasové segregaci a komunismu. Do svých řad často přiváděl menšiny, nesouhlasil totiž s rasovou diskriminací, a černoši, v 50. letech ve Spojených státech často na okraji společnosti, se u Jonese cítili velmi dobře. Stejně tak i myšlenky komunismu imponovaly těm, kteří v kapitalistickém zřízení neprosperovali. Menšiny a chudší vrstvy se proto na Jonese napojily a on se stal jejich prorokem.
Tragický konec ráje
Roku 1967 se sekta (nebojme se rostoucí organizaci v téhle fázi již tak nazvat) přestěhovala z Indianapolisu do Kalifornie, kde si vytvořila vcelku nezávislou zemědělskou komunitu. Jones dál cestoval po USA a verboval další členy – v době největšího rozmachu jich bylo kolem úctyhodných dvaceti tisíc! Jak rostla Jonesova moc, začal být paranoidní a Amerika pro něj představovala příliš velkého nepřítele. V 70. letech se proto začal domlouvat s vládou jihoamerického státu Guyana, že by na její území komunitu přestěhoval. K tomu ho nakonec naplno donutily až tlaky ze strany bývalých členů sekty, kteří se rozpovídali o podivných praktikách, jež ve zdánlivě ideální komunitě probíhaly – fyzické tresty, zastrašování, sexuální násilí, dokonce i vraždy; to vše nebylo v Jonesově utopické společnosti výjimkou.
Informace se dostaly až k senátoru Leo Ryanovi, který se osobně vypravil do Jonesova guyanského ráje s názvem Jonestown. Když společně s Ryanem chtěla řada členů sekty odletět zpět do USA, Jones vycítil problém a na letišti spustil střelbu, jež vyústila ve smrt senátora a několika dalších lidí. Jonesovi bylo jasné, že tohle mu už jen tak neprojde a nařídil zhruba tisícovce svých poddaných sebevraždu. Leckdo uposlechl, dalším byl jed vpíchnut, jiní byli zastřeleni. Celkem však během jednoho listopadového dne roku 1978 zahynulo přes 900 lidí, a to v rámci akce považované za největší masovou sebevraždu v moderních dějinách. Sám Jones se zastřelil. Pokus o ráj na zemi, kde by si lidé všech ras a sociálních vrstev byli rovni, tak skončil naprostým fiaskem. Samozvaným prorokům je prostě snadné uvěřit, ale v podstatě vždy je jejich odtržení od reality až příliš velké…
Text: MS