13. prosince 2024 15:00

Český japanolog zhodnotil Posledního samuraje a Kill Billa. Zaryté fanoušky možná nepotěší

Výzbroj a výstroj samurajů si slavné hollywoodské filmy upravují podle svého. Poslední samuraj je tak podle japanologa Jakuba Zemana něco jako mayovka, zatímco na bojové scény s japonskými meči ve filmové duologii Kill Bill se můžeme dívat jako na humornou nadsázku.

Sacumské povstání v roce 1877, jež tvoří historickou dějovou linku filmu Poslední samuraj (2003) s Tomem Cruisem a Kenem Watanabem, skutečně proběhlo. Podle Zemana ale vypadalo trochu jinak.

Přečtěte si také: Japonští samurajové před egyptskou Sfingou? Unikátní fotografie bojovníků dodnes fascinuje

„Obě strany, tedy jak povstalci pod vedením Saigó Takamoriho, tak císařské jednotky, používaly západní pušky – ať už pušky s perkusním zámkem nejčastěji britského modelu Enfield nebo francouzské jehlovky Chassepot,“ vysvětlil Jakub Zeman. „Ne že by na nějaké pošťuchovačky s meči nedošlo, ale rozhodně to nevypadalo tak, že by tam povstalci běhali ve zbrojích z počátku 17. století,“ zhodnotil Zeman v pořadu ZOOM CAST historickou věrnost Posledního samuraje. Asi nejčastěji citovaný film o tradičních japonských válečnících je tak podle něj něco jako mayovka. „Je to hezké, ale není to pravda.“

Mijamoto Musaši a Japonsko plné mušket

Jisté je, že japonští válečníci se střelných zbraní rozhodně neštítili. Muškety známé jako hinawadžú nebo tanegašima teppó se dostaly do Japonska přes Portugalce v roce 1543. „Velmi rychle tam zdomácněly, takže už v bitvě u Sekigahary v roce 1600 bylo nasazeno 20 000 mušket. Jen pro srovnání, v celé tehdejší Evropě bylo řádově 30 000 mušket, takže to byla již velice rozšířená zbraň,“ připomněl v pořadu ZOOM CAST japanolog Jakub Zeman.

Bitvy u Sekigahary, v níž padlo na 15 000 mužů, se jako voják zúčastnil i pozdější slavný stratég, filozof a šermíř Mijamoto Musaši, autor dodnes inspirativní Knihy pěti kruhů (1645) pojednávající o vojenské strategii. Bouřlivou životní dráhu legendárního samuraje se v historickém románu Mijamoto Musaši: Příběh psaný mečem (Epocha, 2024) rozhodl zpracovat i Jakub Zeman, který se jako emeritní kurátor asijských sbírek Národního muzea kultuře samurajů dlouhodobě věnuje.

Mohlo by vás také zajímat: Samurajská hra Ghost of Tsushima přibližuje zlomové období v historii Japonska

Kill Bill jako humorná nadsázka

Kromě Posledního samuraje se japonská mečová kultura silně prolíná i filmovou duologií Kill Bill, jež shodou okolností vstoupila do kin v roce 2003 takřka souběžně s Posledním samurajem.

Choreografem bojových scén ve snímku Quentina Tarantina byl Tecuró Šimaguči. Tento herec, choreograf a mistr bojového umění kendžucu podle japanologa Jakuba Zemana otevřeně přiznává, že pro potřeby dvoudílného filmu bojové techniky upravoval, aby byly více vizuální. „Na Kill Billa se tak můžeme podívat jako na takovou humornou nadsázku,“ tvrdí Zeman, který sám vede školu bojových umění Hakuzan Dódžó a Šimagučimu při jeho návštěvě Česka tlumočil.

Zdroj: Jakub Zeman: Mijamoto Musaši: Příběh psaný mečem, Praha 2024

Na celou epizodu pořadu ZOOM CAST s japanologem a spisovatelem Jakubem Zemanem se můžete podívat tady:

Miroslav Honsů

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom