Podle všeho jsme brutálně podcenili globální oteplování, ukazují nová data
Tento týden byly zveřejněny údaje ze dvou odlišných měření teploty oceánů. Vzešly z nich velmi pozoruhodné údaje…
Role oceánů je v otázce globálních změn klimatu zcela zásadní. Právě oceány zadržují přibližně 90 procent veškerého tepla spojeného s oteplováním planety. Ale bohužel jejich roli stále ještě tak úplně nerozumíme. O to důležitější jsou velké studie zveřejněné v odborném časopise Nature Climate Change.
Zatímco velmi dobře známe data ze severní polokoule, z té jižní máme údajů mnohem méně. Jedna zkoumala oteplování oceánské hladiny, druhá se věnovala změnám teploty oblastí u oceánského dna. Vyplývá z nich, že hlubiny moří zatím na změny teploty Země vlastně vůbec nereagují – od roku 2005 nedošlo prakticky k žádným měřitelným změnám. To vypadá jako dobrá zpráva, že? Vlastně moc ne...
Bohužel oceánské dno nemá pro lidské civilizace skoro žádný význam; o to větší vliv má pro nás interakce s hladinou. A tam naopak došlo k výrazně větším změnám, než experti na klimatické změny očekávali. Ukazuje se, že míru oteplování oceánu kvůli zanedbání údajů z jižní hemisféry vědci podcenili o celých 55 procent!
Nejistota větší, než by měla být...
Navíc údaje shromážděné z těch nejhlubších míst jsou spíše odhady a aproximace než výsledky dostatečného počtu reálných měření. Vědci prostě zatím nemají k dispozici přístroje (zejména dálkově ovládané sondy), které by mohly mořské hlubiny pořádně prozkoumat a změřit tamní teploty. Navíc chybějí data z minulosti, se kterými by se dalo vůbec porovnávat.
Vědci to shrnují takto: co se týká dat o teplotách hlubších vrstev (pod 6000 metrů pod hladinou) oceánů, bude v tom panovat ještě řadu let značná nejistota…
ZAJÍMAJÍ VÁS GLOBÁLNÍ ZMĚNY KLIMATU? TADY MÁTE VÍC INFORMACÍ:
A taky:
A nebo tohle: